Olenik: Policija u Srbiji se ponaša kao Gestapo

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Petak, 15. 11. 2024. | Komentara: 0

Olenik: Policija u Srbiji se ponaša kao Gestapo

NOVI SAD – Ne postoji nikakav pravni osnov za ponašanje policije kakvo smo videli na protestu u Novom Sadu, a takvo njihovo ponašanje je dokaz da je veći deo policije zapravo partijska policija Srpske napredne stranke, rekao je za „Vreme“ advokat i član Predsedništva Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI Aleksandar Olenik.

LSV

Na protestu u Novom Sadu 5. novembra je privedeno 14 osoba, građane, učesnike protesta, privela je policija u civilu, bez prethodnog pokazivanja službenih isprava, odnosno policijske značke. Građani su odvođeni na veoma grub način, neke od njih su policajci vukli ne govoreći im kuda ih odvode, pa se među onima koji su to gledali stvorio utisak da su u pitanju kidnapovanja građana, a ne policijska privođenja, utisak je novinara lista Vreme. 

„Vučićeva lična policija“

– Kada izađu na ulicu više liče na Gestapo iz tridesetih godina prošlog veka nego na policiju bilo koje zemlje u Evropi. Eventualno bismo mogli da ih poredimo sa Belorusijom i Rusijom. Suštinski je policija u Novom Sadu pokazala da primenjuje silu da bi zaštitila vladavinu Aleksandra Vučića – ocenio je Olenik takvo ponašanje policije.

On je dodao da je „najveći deo policije postao Vučićeva lična policija kojom on uteruje strah primenom sile, s namerom da izazove sukobe koje bi onda on navodno smirivao“. Naveo je da je bio na protestu u Novom Sadu i video kako ljudi u civilu odvlače građane i da je bio spreman da se suprotstavi da su se i prema njemu ponašali tako.

– Dok se policajac ne predstavi i ne pokaže značku, građanin ima pravo na samoodbranu. Postoji zloupotreba dela Zakona o policiji u kome se kaže da policajac u civilu izuzetno ne mora da pokazuje značku, ali da mora da kaže: policija! Taj deo Zakona je predviđen za hapšenje članova organizovanih kriminalnih grupa – ukazao je Olenik.

Kršenje zakona

Među privedenima su bili i opozicioni političari Goran Ješić i Miša Bačulov i aktivisti neformalnih grupa studenata „Sviće“ i „Stav“. Ješiću i Bačulovu je određen jednomesečni pritvor, kao i aktivisti Ivanu Bjeliću. I studentu novosadske Akademije umetnosti Relji Stanojeviću koga su dva policajca, koja se nisu legitimisala, vukla ulicom, određen je pritvor od 30 dana. Član političke platforme „Solidarnost“ Bojan Terzić proveo je 20 sati u samici zatvora u Klisi, u Novom Sadu, nakon što je priveden zbog učešća na protestu. Uhapšen je zbog navodnog uništavanja i oštećivanja tuđe imovine, odnosno prozora i prostorija SNS na koje je bačena farba, ali je pušten jer dokaza za to nije bilo.

– Ne postoji nikakav pravni osnov da policija nakon privođenja, a bez odluke tužilaštva, stavi nekoga u samicu, posebno ne na 20 sati – istakao je Olenik i ocenio da je Terzićev slučaj, kao i ostali slučajevi privođenja, i formalno i suštinsko kršenje zakona.

– To je još jedan primer da se policija u Srbiji ponaša kao Gestapo, a ne kao policije u evropskim zemljama – zaključio je Olenik. 

(SzILSV – VOJVOĐANI, 15.11.2024)




Odbori LSV | Utorak, 18. 10. 2011. | Komentara: 0

Zrenjaninaca manje nego na prošlom popisu

ZRENJANIN - Prvi rezultati popisa pokazuju manji broj stanovnika u Vojvodini, a taj trend postoji i u Zrenjaninu, naveo je na današnjoj konferenciji za novinare regionalni koordinator LSV za Srednji Banat Marko Stanimirović. Prema njegovim rečima, jasno se pokazalo da je u svim delovima Srbije broj stanovnika manji u odnosu na prethodni popis.
Odbori LSV | Utorak, 18. 10. 2011. | Komentara: 0

Akcija LSV Ruma: skuvali 450 obroka i podelili 1000 kiflica

RUMA - Opštinski odbor Lige socijaldemokrata Vojvodine Ruma juče je, povodom 16. i 17. oktobra, Svetskog dana hrane i Međunarodnog dana borbe protiv gladi, organizovao akciju kuvanja i podele hrane korisnicima narodne kuhinje Crvenog krsta u Rumi.
Izjave | Utorak, 18. 10. 2011. | Komentara: 0

Pokrajina je prva progovorila o suočavanju sa prošlošću

NOVI SAD - Današnja Politika podseća da je Skupština AP Vojvodine usvojila 28. februara 2003. godine Rezoluciju o nepriznavanju kolektivne krivice, a koju je potpisao tadašnji predsednik skupštine Nenad Čanak. Za usvajanje rezolucije glasala je većina od 120 poslanika, koju su činile stranke tadašnjeg DOS-a.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook