Raskinuti Energetski sporazum i obeštetiti Vojvodinu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Ponedeljak, 20. 02. 2017. | Komentara: 0

Raskinuti Energetski sporazum i obeštetiti Vojvodinu

Novi Sad, 20. februar 2017 - Budući da su obećanja zbog kojih je NIS budzašto ustupljen Ruskoj Federaciji odavno pala u vodu, Liga socijaldemokrata Vojvodine zahteva da Vlada Republike Srbije raskine Energetski sporazum i zaštiti interese naše zemlje, a naročito građanki i građana Vojvodine.

LSV
 
Ne postoji razlog da se sa time više čeka i oteže.
 
Kosovo je ovih dana obežilo devetu godinu od proglašenja svoje nezavisnosti, a navršilo se i više od dve godine od trenutka kada je Vladimir Putin jasno obznanio da nema ništa od projekta „Južni tok“. Štaviše, pre dve nedelje je potpisao zakon kojim kreće izgradnja Turskog toka  
 
Podsetimo, procenjena vrednost NIS-a iznosila je 2,2 milijarde evra, ali je većinski paket akcija prodat 2008. godine za svega 400 miliona evra. Uz ogromnu imovinu Naftne industrije Srbije preuzeli su nalazišta nafte i gasa vredne sedam milijardi evra, kao i geotermalne izvore.
 
Iako rudna renta, naknada koju kompanije plaćaju za eksploataciju nafte i gasa, u Srbiji po zakonu iznosi 7% taj zakon ne važi za NIS. Ta kompanija s većinskim ruskim vlasništvom i dalje plaća 3% a razlika se izbija direktno iz novčanika Vojvodine i njenih lokalnih samouprava, koje trpe štete od te eksploatacije, a pritom nemaju novca da reše pitanje vodosnabdevanja ili kanalizacije.
 
Rečju, vojvođanski nafta i gas se besomučno crpe po najnižoj rudnoj renti u Evropi, a višestruko manjoj nego u Ruskoj Federaciji. I to traje godinama.
 
Svemu tome treba dodati i vest objavljenu u Blicu 17. decembra po kojoj NIS šest godina nije platio ekološku taksu koja važi za proizvođače maziva i na taj način oštetio državu za devet miliona evra.
 
Jasno je da Energetski sporazum ne može biti raskinut preko noći, da je za to potrebno vreme. Ali, mora se početi.
 
U međuvremenu, neophodno je povećati iznos rudne rente, a Vojvodinu obeštetiti kroz vraćanje vojvođanskog Naftagasa u nadležnost Vojvodine ili učešće u kapitalu NIS-a, a samim tim i u profitu koji Republika Srbija ostvaruje sa svojih preostalih sada već svega 29% vlasništva. Taj novac, kao i naš Naftagas i naše bušotine nafte i gasa moraju biti nešto što ćemo ostaviti svojoj deci i unucima, uložiti u njihovo obrazovanje, u bolnice i domove zdravlja, u bolji život naših penzionera.
 
Predsednik 
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Nenad Čanak



Odbori LSV | Ponedeljak, 13. 06. 2011. | Komentara: 0

Važna decentralizacija kulture

ZRENJANIN - Kulturni centar Zrenjanina veoma ambiciozno pristupa stvaranju svog identiteta i imidža, i trudi se da, u zavisnosti od kulturnih interesovanja i senzibiliteta, svim Zrenjanincima obezbedi kvalitetan program koji mogu posmatrati, ali i interaktivno učestovovati u realizaciji programskih aktivnosti, istakla je danas Ankica Dostanić direktorka Kulturnog centra Zrenjanina.
Iz medija | Nedelja, 12. 06. 2011. | Komentara: 0

Još nedostaje politička volja da se Vojvodini vrati imovina

NOVI SAD - Predsednik Komisije Vlade Srbije zadužene za pripremu zakona o javnoj svojini Bojan Kostreš, izjavio je za današnji Dnevnik da popis imovine AP Vojvodine postoji, ali da evidencija imovine nije ni neophodna ukoliko se novim zakonom definiše osnov za vraćanje imovine lokalnim samoupravama i Pokrajini.
Odbori LSV | Nedelja, 12. 06. 2011. | Komentara: 0

LSV Subotica: SVM se služi neistinama

SUBOTICA - Gradski odbor Lige socijaldemokrata Vojvodine Subotica odbacio je optužbe iznete u saopštenju SVM u kojem je Liga napadnuta zbog sklapanja strateškog partnerstva sa Demokratskom strankom nakon izbora za Mesne zajednice.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook