Novi Sad, 20. februar 2017 - Svetski dan socijalne pravde Srbija dočekuje kao država koja po tom pitanju nema puno toga čime može da se podiči.
Borba protiv siromaštva i stvaranje jednakih šansi za sve, veliki je posao za Republiku Srbiju kao jednu od zemalja sa najvećim stepenom nejednakosti između najbogatijih i najsiromašnijih. Ovo je zemlja gde u riziku od siromaštva živi skoro trećina dece, a svako osmo dete živi u porodicama koje jedva sastavljaju kraj sa krajem.
Ovo je zemlja u kojoj je najveća diskriminacija prilikom zapošljavanja, a najviše su joj izložene žene, osobe sa invaliditetom, stariji i Romi. I tako je već godinama.
Ovo je država u kojoj za prava radnika, otimanje zemlje od paora, ili rezervi nafte i gasa od svih nas i naše dece, brinu još samo nekolicina preostalih građanskih stranaka.
Svi smo svedoci da dok predsednik države i sijaset drugih funkcionera imaju lažne ili barem sumnjive diplome i doktorate, mladi ljudi sa pravim diplomama napuštaju zemlju.
Svedoci smo i da su kriminalci sakriveni iza navijačkih šalova pravi kolekcionari krivičnih prijava i oslobađajućih sudskih presuda, ali su zato na udaru zakona ulični prodavci kaiševa ili lubenica.
Građanima se seče struja i isključuje gas zbog duga od nekoliko hiljada dinara, ali se zato gomilaju dugovi pojedinih javnih preduzeća i fudbalskih klubova za utrošene energente.
Isto je i sa dugovima za poreze i doprinose. Građani imaju obavezu i rok da plate porez na imovinu, ali crkva javno odbija da plati taj porez.
Slika i prilika ravnomernog regionalnog razvoja je ideja o postavljanju solarnih kontejnera po Beogradu sa bežičnim internetom za sve koji se nađu u blizini, dok po vojvođanskim gradovima i naseljima nedostaje voda za piće ili kanalizaciona mreža.
I sve ovo je samo komadić slike o životu u Republici Srbiji, koja danas nema puno razloga za slavlje.
Potpredsednik
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Aleksandar Jovanović