Da li je moguće da Srbija ne može da proizvede kvalitetnu pšenicu?

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Subota, 25. 01. 2020. | Komentara: 0

Da li je moguće da Srbija ne može da proizvede kvalitetnu pšenicu?

Novi Sad, 25. januar 2020 - Narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Olena Papuga upitala je ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića da li je moguće da Srbija ne može da proizvede kvalitetnu pšenicu. Koristeći instituciju pitanja poslanika, ona je od Nedimovića zatražila i odgovore na pitanja zašto naše brašno ne valja i zašto imamo nekvalitetno seme. 

LSV

- Srbija je u 2019. više nego udvostručila uvoz hleba i pekarskih proizvoda, pa je uvezeno 6.000 tona „svežeg“ hleba, peciva i tosta u vrednosti od 6,8 miliona evra. Godinu dana ranije, 2018. godine, uvoz je vredeo 3,1 milion evra, a vekne su najviše uvožene iz Rumunije, Nemačke, Bugarske. Iz godine u godinu pšenice se sve manje seje, uglavnom zbog cene. Troškovi proizvodnje su veći nego što paori mogu da zarade. Cena je 2019. godine bila 18 dinara za kilogram, to je jako malo, u odnosu na rad i to koliko se ulaže u proizvodnju pšenice. Pitam ministra Nedimovića, zašto je Vlada Srbije donela Uredbu o uvozu pšenice bez carine na zahtev mlinara, koliko će inostrane pšenice ući u našu zemlju u 2020. godini i po kojoj ceni? Zašto naša pšenica nije dobra? – upitala je Papuga.

Ona je istakla da će Uredba o uvozu, nesumnjivo, spustiti cenu domaće pšenice, kojom ratari nisu bili zadovoljni ni prošle godine i upitala da li Vlada misli do kraja da uništi naše ratare. Zatražila je i informaciju da li će i kako Ministarstvo pomoći ratarima u 2020. godini i nadalje da bi mogli da proizvode kvalitetnu pšenicu i da bi dobili kvalitetno seme.

Papuga je ministra zdravlja dr Zlatibora Lončara upitala zašto jednogodišnja devojčica Una Vukanac  iz Crvenke devet meseci čeka potrebnu terapiju jer boluje od spinalne mišićne atrofije. 

- Od aprila prošle godine leži na odeljenju intenzivne nege Dečje bolnice u Novom Sadu i nikako da uđe u program za dobijanje leka koji zaustavlja progresiju te njene bolesti. Naime, od jula 2018, ovaj lek je u Srbiji dostupan o trošku države, posredstvom Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i zasad ga dobija 28 pacijenata. Unini roditelji navode da se sastanak lekarskog konzilijuma, koji odobrava primenu ovog leka, iz njima nepoznatih razloga neprestano odlaže. Pa pitam ministra Lončara zašto – kazala je poslanica LSV.

Ona je dodala i da je Una Vukanac trenutno jedino dete obolelo od SM tipa 1 u našoj zemlji, koje je na respiratoru, a ne prima terapiju. 

Sekretarijat za informisanje
Lige socijaldemokrata Vojvodine



Saopštenja | Subota, 03. 09. 2022. | Komentara: 0

Marton (LSV): Srbija da uloži protest Mađarskoj zbog Hortijeve biste u zgradi Parlamenta

Liga socijaldemokrata Vojvodine zahteva od Vlade Republike Srbije da uputi oštar protest mađarskim vlastima zbog skandaloznog postavljanja biste ratnom zločincu Miklošu Hortiju.
Saopštenja | Četvrtak, 01. 09. 2022. | Komentara: 0

LSV zahteva odgovore od direktora Naftne industrije Srbije

Delegacija Lige socijaldemokrata Vojvodine, koju je predvodio mr Mlađen Malešević, član Saveta za budžet i finasnije LSV, predala je danas pismo kojim od direktora Naftne industrije Srbije Kirila Tjurdenjeva zahteva održavanje sastanka u narednih petnaest dana. U delegaciji su, između ostalih, bili i poslanici LSV u Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Saopštenja | Sreda, 31. 08. 2022. | Komentara: 0

LSV: Simpatije prema Rusiji ne mogu biti opravdanje za najnižu rudnu rentu dok je profit NIS-a 200%

U odnosu na prvu polovinu prošle godine kompanija NIS, u većinskom vlasništvu ruske kompanije Gaspromnjeft, ostvarila je profit 198%, pa Liga socijademokrata Vojvodine pita da li će konačno rukovodstvo naše države zahtevati raskid Energetskog sporazuma, po kojem za eksploataciju naših naftnih izvora Rusi plaćaju mizernih 3% rudne rente.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook