Da li je moguće da Srbija ne može da proizvede kvalitetnu pšenicu?

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Subota, 25. 01. 2020. | Komentara: 0

Da li je moguće da Srbija ne može da proizvede kvalitetnu pšenicu?

Novi Sad, 25. januar 2020 - Narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Olena Papuga upitala je ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića da li je moguće da Srbija ne može da proizvede kvalitetnu pšenicu. Koristeći instituciju pitanja poslanika, ona je od Nedimovića zatražila i odgovore na pitanja zašto naše brašno ne valja i zašto imamo nekvalitetno seme. 

LSV

- Srbija je u 2019. više nego udvostručila uvoz hleba i pekarskih proizvoda, pa je uvezeno 6.000 tona „svežeg“ hleba, peciva i tosta u vrednosti od 6,8 miliona evra. Godinu dana ranije, 2018. godine, uvoz je vredeo 3,1 milion evra, a vekne su najviše uvožene iz Rumunije, Nemačke, Bugarske. Iz godine u godinu pšenice se sve manje seje, uglavnom zbog cene. Troškovi proizvodnje su veći nego što paori mogu da zarade. Cena je 2019. godine bila 18 dinara za kilogram, to je jako malo, u odnosu na rad i to koliko se ulaže u proizvodnju pšenice. Pitam ministra Nedimovića, zašto je Vlada Srbije donela Uredbu o uvozu pšenice bez carine na zahtev mlinara, koliko će inostrane pšenice ući u našu zemlju u 2020. godini i po kojoj ceni? Zašto naša pšenica nije dobra? – upitala je Papuga.

Ona je istakla da će Uredba o uvozu, nesumnjivo, spustiti cenu domaće pšenice, kojom ratari nisu bili zadovoljni ni prošle godine i upitala da li Vlada misli do kraja da uništi naše ratare. Zatražila je i informaciju da li će i kako Ministarstvo pomoći ratarima u 2020. godini i nadalje da bi mogli da proizvode kvalitetnu pšenicu i da bi dobili kvalitetno seme.

Papuga je ministra zdravlja dr Zlatibora Lončara upitala zašto jednogodišnja devojčica Una Vukanac  iz Crvenke devet meseci čeka potrebnu terapiju jer boluje od spinalne mišićne atrofije. 

- Od aprila prošle godine leži na odeljenju intenzivne nege Dečje bolnice u Novom Sadu i nikako da uđe u program za dobijanje leka koji zaustavlja progresiju te njene bolesti. Naime, od jula 2018, ovaj lek je u Srbiji dostupan o trošku države, posredstvom Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i zasad ga dobija 28 pacijenata. Unini roditelji navode da se sastanak lekarskog konzilijuma, koji odobrava primenu ovog leka, iz njima nepoznatih razloga neprestano odlaže. Pa pitam ministra Lončara zašto – kazala je poslanica LSV.

Ona je dodala i da je Una Vukanac trenutno jedino dete obolelo od SM tipa 1 u našoj zemlji, koje je na respiratoru, a ne prima terapiju. 

Sekretarijat za informisanje
Lige socijaldemokrata Vojvodine



Saopštenja | Subota, 02. 11. 2019. | Komentara: 0

LSV traži da Vlada počne da rešava problem iseljavanja građana naše zemlje

Liga socijaldemokrata Vojvodine smatra da je problem odlaska mladih ljudi iz zemlje dostigao razmere katastrofe. Nažalost, vlasti ne čine ništa da se stanje popravi, tako da se očekuju još gori trendovi. 
Saopštenja | Četvrtak, 31. 10. 2019. | Komentara: 0

Forma važnija od građanki i građana

Predsednik GrO LSV Kikinda i šef odborničke grupe LSV u gradskoj skupštini Miroslav Grujić podneo je dva predloga za dopunu dnevnog reda 24. sednice Skupštine grada. Prvi je izmena Odluke o uslovima i načinu snabdevanja toplotnom energijom, a drugi rešenje o prestanku funkcije direktoru JP „Autoprevoz“ Kikinda.
Saopštenja | Četvrtak, 31. 10. 2019. | Komentara: 0

LSV osuđuje napade na Alekseja Kišjuhasa

LSV najoštrije osuđuje uvrede i pretnje kojima je na društvenim mrežama izložen docent na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i kolumnista lista Danas dr Aleksej Kišjuhas. Uličarski rečnik i prostakluk nekadašnjih vedeta RTS novinarstva iz ratnih devedesetih ne bi bila nova pojava da se ovoga puta ne služe otvorenim govorom mržnje i rasističkom argumentacijom.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook