Nadležni državni organi da reaguju zbog šaranja znakova na rusinskom jeziku

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Ponedeljak, 21. 01. 2013. | Komentara: 0

Nadležni državni organi da reaguju zbog šaranja znakova na rusinskom jeziku

NOVI SAD, 21. janura - Nepoznati počinioci išarali su sprejom višejezične saobraćajne znake sa nazivom naseljenog mesta na ulazu i na izlazu iz naselja Bikić Do u opštini Šid, u noći između subote i nedelje.

LSV

Incident je prijavljen policiji, a dogodio se u trenutku održavanja centralne proslave Nacionalnog dana Rusina u Sremskoj Mitrovici.
Na toj proslavi učestvovali su svi pripadnici rusinske nacionalne zajednice iz svih mesta, između ostalog i Rusini koji žive u Bikić Dolu, gde čine polovinu stanovništva.
Kad su se vratili kući, u mesto u kojem Rusini žive već 260 godina, dočekale su ih išarane table i precrtani nazivi koji su ispisani na njihovom jeziku.
Pre mesec dana, sličan incident se dogodio u Ruskom Krsturu, kada je, takođe, tabla sa nazivom mesta išarana, a precrtan je rusinski naziv naselja. Policija je i tada bila obaveštena i do sada nije pronašla počinioca.
Tim povodom zatražiću reakciju nadležnih državnih organa, a ukoliko ti znaci ne budu očišćeni u naredna dva dana, lično ću to učiniti.


Narodna poslanica LSV
Olena Papuga,
predsednica Radne grupe za nacionalne manjine
u Narodnoj skupštini Republike Srbije



Saopštenja | Utorak, 29. 10. 2024. | Komentara: 0

Ako vlast ne može da spreči ubistva žena, neka podnese ostavku

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI zahteva od Vlade Srbije da saopšti da li ima strategiju za sprečavanje femicida u Srbiji.
Saopštenja | Ponedeljak, 28. 10. 2024. | Komentara: 0

Vlast da pod hitno vrati na posao profesorku škole u Opovu

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pruža punu podršku prosvetnim radnicima, koji za početak novembra planiraju novi štrajk, jer im Vlada Srbije nije ispunila niti jedan zahtev.
Saopštenja | Subota, 26. 10. 2024. | Komentara: 0

Kostreš: Budućnost Srbije mora biti evropska

Vest da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen otkazala unapred planirani sastanak sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem, zbog njegovog prethodnog susreta sa ministrom Putinove vlade, još jedan je šamar neodgovorne naprednjačke vlasti ugledu naše države.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook