NIS se hvali profitom, a ne plaća zakonsku rudnu rentu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Subota, 17. 11. 2018. | Komentara: 0

NIS se hvali profitom, a ne plaća zakonsku rudnu rentu

Novi Sad, 17. novembar 2018 - Liga socijaldemokrata Vojvodine smatra da su vesti o odličnoj poslovnoj godini Naftne industrije Srbije samo još jedan u nizu razloga zašto je potrebno revidirati Energetski sporazum koji je potpisan sa Ruskom federacijom. Kao što je poznato, NIS je ruskom partneru prodat za, svega, 400 miliona evra, što je bilo znatno niže od knjigovodstvene cene preduzeća.

LSV

Ovih dana možemo čuti hvale za poslovanje NIS-a izgovorene od menadžera ovog preduzeća. Naravno, postavlje se pitanje koliko od ostvarene dobiti ostaje građanima Autonomne pokrajine Vojvodine, ali i cele države Srbije?

Gaspromnjeft, kao većinski vlasnik NIS-a, morao bi po odredbama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, na ime naknade za korišćenje mineralanih sirovina i geotermalnih resursa, da državi plaća 7% od ukupnih prihoda. Nažalost, država Srbija je interese svojih građana stavila u drugi plan, pa je ruskom partneru omogućeno da rudnu rentu plaća u iznosu od 3%.

Sa druge strane, iznosi rudne rente su u drugim zemjama znatno viši i iznose od 10% u Poljskoj, do čak 22% u Ruskoj Federaciji. Ako se obistine procene stručnjaka da će NIS ove godine prihodovati oko 30 milijardi dinara, onda se lakom računicom da zaključiti da je deo koji odlazi državi, pokrajini Vojovdini i lokalnim samoupravama 900 miliona dinara. Da NIS plaća rudnu rentu 7%, kako je regulisano zakonom, taj iznos bio bio 2.1 milijardu dinara.

Dakle, 1.2 milijardu dinara više!

Dovoljno je samo 10 minuta provesti u Mokrinu, Melencima, Turiji ili Jermenovcima i shvatiti šta je sve potrebno uraditi u ovim selima. Zar je moguće da se NIS hvali milijardama profita, a da u selu u kom ima najviše nafte i gasa, Mokrinu, i dalje ima ulica u kaldrimi i blatu?

LSV poziva državne organe da počnu da vode računa o interesima naših građana, a da finansijske i političke interese drugih zemalja stave u drugi plan.

Narodna poslanica
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Olena Papuga




Saopštenja | Ponedeljak, 11. 04. 2016. | Komentara: 0

Ugrožena egzistencija vojvođanskih poljoprivrednika

ZMAJEVO - Najveći problemi s kojima su se vojvođanski poljoprivredni proizvođači sreli u proteklih 10 godina jesu smanjenje subvencija i nemogućnost da dođu do državne zemlje koju bi uzimali u zakup, ocenio je sinoć u Zmajevu potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine i prvi na listi za pokrajinske izbore Branislav Bogaroški. On je u razgovoru s poljoprivrednicima istakao da će ti problemi zasigurno poremetiti našu poljoprivrednu  proizvodnju i egzistenciju vojvođanskih paora.
Saopštenja | Nedelja, 10. 04. 2016. | Komentara: 0

LSV traži Pokrajinski fond za zdravstveno osiguranje

NOVI SAD - Predsednica Kluba penzionera Lige socijaldemokrata Vojvodine i članica Predsedništva LSV Nada Lazić istakla je da je poseban problem naših najstarijih sugrađana nemogućnost adekvatnog i pravovremenog lečenja. Prema njenim rečima, zbog rasporeda medicinskih ustanova po Vojvodini i usluga koje se u njima pružaju, mnogi su prinuđeni da za odlazak kod specijaliste, pa i kod lekara opšte prakse odlaze u druga mesta.
Saopštenja | Nedelja, 10. 04. 2016. | Komentara: 0

Sramno je što su poljoprivredne penzije niže od socijalne pomoći

ZMAJEVO - U Srbiji ima 200.000 poljoprivrednih penzionera, od kojih čak 155.000 prima zemljoradničku penziju od 10.500 dinara, a samo u januaru ove godine čak 30.400 ih je koji su primili manje od 10.400 dinara za mesec dana, upozorio je juče na tribini Lige socijaldemokrata Vojvodine u Zmajevu koordinator Lige paora Vojvodine za Južnobački okrug Svetozar Botić. Upitao je i da li je moguće da je socijalna pomoć veća od jedne zemljoradničke penzije, kad se zna da radni vek poljoprivrednika traje 70, 80 godina.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook