Papuga: Zašto država ne plaća kamate za kašnjenje isplata poljoprivrednicima, a poljoprivrednici plaćaju zbog greške države i o izmenama lošeg Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Petak, 19. 07. 2019. | Komentara: 0

Papuga: Zašto država ne plaća kamate za kašnjenje isplata poljoprivrednicima, a poljoprivrednici plaćaju zbog greške države i o izmenama lošeg Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom

BEOGRAD - Zašto je 13 meseci bilo potrebno Upravi za agrarna plaćanja da obradi zahteve poljoprivrednika kojima se refundiraju troškovi prilikom kupovine poljoprivredne mehanizacije, sa državnog konkursa, i još sedam meseci da pošalju rešenja o isplati novca? - pitala je na sednici Narodne skupštine Republike Srbije, premijerku Anu Brnabić i ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića, poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Olena Papuga. Ona je naglasila, da ceo taj postupak traje 20 meseci i u tom periodu poljoprivrednici moraju da izmiruju obaveze, među kojima su i kamate na tu kupovinu, iako je za nabavku novac država obezbedila.

LSV

- Da li je to zato što je obaveza države da se nakon slanja rešenja, po zakonu, u roku od 21 dan mora isplatiti novac? Poljoprivrednici tvrde da se to namerno sporo radi i da se oduglovlači sa rešavanjem predmeta i to bez kamata. Istovremeno, kada poljoprivrednici recimo ne plate odvodnjavanje ili porez na vreme, kasnije moraju i zatezne kamate za iste namete da izmire. Zašto zakon nije isti i za državu i za poljoprivrednike? - upitala je Papuga.

Prema njenim rečima, država duguje poljoprivrednicima premije za mleko i junad, opet i do godinu dana, i u tom periodu isplate kamate nisu zaračunate.

- Država nema obavezu da plati nikakvu nadoknadu za to kašnjenje. Koliko je za 2018. isplaćeno podsticaja za traktore, a koliko za mehanizaciju, koliko nije isplaćeno, zašto i kada će? To se prevashodno odnosi na 2018, ali me interesuje da li je ostalo nešto neisplaćeno i za 2017. - zaključila je poslanica LSV.

Druga tema koju je Papuga pokrenula poslaničkim pitanjem predsednici Vlade Srbije Ani Brnabić i ministarki Slavici Đukić – Dejanović odnosila se na to da je prošlo godinu dana od početka važenja Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, od kada su na snagu stupila sva loša rešenja koja su višestruko oštetila porodicu.

- Godinu dana kasnije, ne nazire se početak procesa njegove izmene, u korist trudnica, porodilja i porodica sa malom decom. Podsećam i da je pre pet meseci Ustavnom sudu poslata inicijativa za ocenu ustavnosti, budući da krši Ustav, u suprotnosti je sa Konvencijom o zaštiti materinstva, dovodi na rub siromaštva porodice u kojima su trudnice, porodilje, preduzetnice na koje se odnosi ovaj zakon i sve porodice sa malom decom, koje snose posledice loših rešenja Zakona. Kada ce na dnevni red stici izmene Zakona, kojim sigurno neće biti nadoknađena šteta, ali će roditeljstvo i odrastanje dece biti bar malo bezbrižnije - istakla je Papuga.

(SzILSV, 19.07.2019)



Saopštenja | Utorak, 30. 05. 2017. | Komentara: 0

Vratiti Elekrovojvodinu

Liga socijaldemokrata Vojvodine poziva Pokrajinsku vladu da se zauzme za vraćanje „Elektrovojvodine“, koja je pre dve godine ugašena. Činjenica je da je u Novom Sadu prošle godine otvoren Nacionalni dispečerski centar, ali je sve drugo centralizovano, a prema nekim podacima budžet AP Vojvodine je godišnje slabiji za preko milion evra, odnosno 143 miliona dinara koliko se slivalo na ime poreza na dobit.
Saopštenja | Ponedeljak, 29. 05. 2017. | Komentara: 0

Osuda anticivilizacijskog privođenja Miodraga Vukovića

Liga socijaldemokrata Vojvodine najoštrije osuđuje neljudski odnos aktuelnog režima Ruske Federacije prema poslaniku u Skupštini Crne Gore i visokom funkcioneru Demokratske partije socijalista, Miodragu Vukoviću.
Saopštenja | Ponedeljak, 29. 05. 2017. | Komentara: 0

Dokle će Vojvodina plaćati NIS-u za svoje geotermalne izvore?

Liga socijaldemokrata Vojvodine poziva Ministarstvo rudarstva i energetike da javnosti tačno predoči da li i šta konkretno preduzima u vezi sa činjenicom da NIS, kao kompanija sa većinskim ruskim vlasništvom, suvereno raspolaže sa 78 geotermalnih izvora u Vojvodini nad kojima je pravo eksploatacije imao vojvođanski Naftagas.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook