Ucena države sramno krši ljudska prava

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Sreda, 26. 12. 2018. | Komentara: 0

Ucena države sramno krši ljudska prava

Novi Sad, 26. decembar 2018 - Osim ugrožavanja prava trudnica i porodilja koje je Ministarstvo za rad oštetilo novim Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom, jedna od kategorija oštećenih rešenjem Zakona su deca sa smetnjama u razvoju i nekim oblikom invaliditeta i njihovi roditelji. Liga socijaldemokrata Vojvodine je i ranije ukazivala na manjkavosti ovih rešenja koje predviđa Zakon, postavljala pitanja – ostajući bez odgovora, ali je ugrožavanje zdravlja i egzistencije porodice sraman čin od strane nadležnog Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

LSV

Usloviti porodice da biraju između naknade za bolovanje roditelja, nasuprot naknadi za tuđu negu i pomoć na koju pravo ima dete je najbolji povod za ocenu ustavnosti Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, budući da je u suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije, Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava, Konvencijom o pravima deteta i drugim dokumentima koja garantuju i štite ljudska prava.

Jedini odgovor nadležnog Ministarstva je formiranje Radne grupe za praćenje primene pomenutog Zakona, bez predloga konkretnih mera koje će ispraviti loša rešenja u Zakonu i nadoknaditi načinjene greške. Nije nikakvo opravdanje to što se ove dve vrste socijalnog davanja koje propisuje član 12. stav 7 Zakona „ukrštaju jer imaju isti cilj – brigu o detetu u okviru porodice i oba se plaćaju iz budžeta istom roditelju koji trenutno ne radi“, što je stav Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
   
Nadležni organi koji odlučuju o ovom pitanju, moraju razumeti da je u pitanju svega nekoliko hiljada porodica, ali da roditelj koji brine o svom detetu, to radi svakodnevno – te ne može da radi. Ako predstavnici Ministarstva u bilo kom trenutku sumnjaju u status ovih porodica – mogu proveriti nalaze interresornih komisija sačinjenih od lekara i stručnih lica koje su sami postavili.

Odavno je postalo jasno da se republičke institucije i organi ponašaju nepoverljivo prema sopstvenim građankama i građanima, postavljajući nemoguće uslove i otežavajuće okolnosti za sticanje bilo kakvog prava, u ovom slučaju – za tuđu negu i pomoć.

Prvo su trudnice optuživane da su organizovane u takozvanu „mafiju“, a sada se roditeljima dece sa teškoćama u razvoju i invaliditetom odgovara da zloupotrebljavaju budžet države po dva osnova – šta je sledeće? Ministarstvo za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u najkraćem roku mora ispraviti greške načinjene poslednjom izmenom Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom i ponašati se odgovorno prema građankama i građanima. Liga socijaldemokrata Vojvodine će nastaviti da insistira na ovome.

Članica Glavnog odbora
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Ana Pataki



Saopštenja | Petak, 18. 11. 2016. | Komentara: 0

Da se ludilo devedesetih ne zaboravi i ne ponovi

Grad Vukovar u koji je JNA ušla na današnji dan pre četvrt veka, jedan je u nizu dokaza da rane nastale ratovima devedesetih teško zarastaju. Najbolji lek za lečenje tih rana jeste suočavanje sa prošlošću i tesna kulturna i svaka druga saradnja. 
Ne samo na međudržavnom, ili na lokalnom, nego i na regionalnom nivou.
Saopštenja | Sreda, 16. 11. 2016. | Komentara: 0

Nema puno razloga za zadovoljstvo povodom Dana tolerancije

Međunarodni dan tolerancije svet dočekuje tako što je Donald Tramp uprkos svim svojim diskriminatorskim stavovima na čelu SAD, region tako što se smiruje posle svih uzavrelih nacionalističkih strasti u nekoliko proteklih izbora, a Republika Srbija tako što ni posle dve godine nema osuđenih vinovnika za paljenje pekara u Vojvodini čiji su vlasnici pripadnici albanske nacionalne zajednice.
Saopštenja | Utorak, 15. 11. 2016. | Komentara: 0

Muzej NIS-a u Kikindi kao neslana šala

Dok NIS crpi naftu ispod oranica na području Kikinde i širom Vojvodine uz najnižu rudnu rentu u Evropi, ta ista Kikinda nema novca da reši problem snabdevanja pijaćom vodom za svoje građane. Zbog takve rudne rente, kompanija koja je u većinskom vlasništvu ruskog Gasproma izvlači naftu vrednu stotinama miliona evra, a, recimo, Mokrin nema novca ni za najosnovnije infrastrukturne radove.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook