Novi Sad, 17. januar 2017 - Vojvođanske reke je poslednjih dana okovao led, a najkritičnije je na Dunavu.
Nagomilani led uništio je putničko pristanište kod Apatina. Šteta koja je nastala još ne može da se utvrdi, ali u njegovu izgradnju 2009. godine uloženo je oko 60 miliona dinara.
Sem uništavanja rečne infrastrukture i plovila, led na rekama može da utiče na snabdevanje i cenu goriva, jer blokada rečnog saobraćaja može da potraje.
Liga socijaldemokrata Vojvodine očekuje od nadležnih da reaguju. Naravno, nadležni nisu u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini, jer su za upotrebu ledolomaca nadležni republički organi, odnosno Ministarstvo poljoprivrede.
Centralizovani sistem vlasti u Srbiji svoje pogubne posledice ostavlja i na primeru lomljenja leda na rekama.
Poznato je da su na Dunavu decenijama unazad redovno dežurali ledolomci „Čakor“ i „Vučevo“. Međutim, oni sada nisu u funkciji.
LSV podseća da je osamdesetih godina ova oblast bila u ingerencijama AP Vojvodine, ali su devedesetih prebačene na republiku. Postupak privatizacije preduzeća „Heroj Pinki“ i stečaj novonastalog „Dunav grupa agregati" doveo je do potpunog kraha sistema odbrane od leda koji sada Dunavom krstari.
LSV postavlja pitanje nadležnima u Ministarstvu poljoprivrede: Zašto je ova oblast toliko zapuštena i zašto AP Vojvodina nema ingerencije u sistemu odbrane reka od leda?
Zar je moguće da za pomoć moramo da zovemo Mađarsku i njene ledolomce jer naši nisu u funkciji?
Nedopustivo je da naša država izvodi vojne vežbe na rekama i izvodi bojeva gađanja, te se na taj način hvali rečnom flotilom, a sa druge strane se ne radi ništa da se zaštiti imovina države i građana na rekama.
Branislav Knežević
član Glavnog odbora
Lige socijaldemokrata Vojvodine