Novi Sad, 10. jul 2017 - Održavanje skupa podrške Ratku Mladiću u Banjaluci, i to 11. jula, nije samo gruba uvreda žrtava genocida u Srebrenici, nego i još jedan veliki udarac pomirenju, najpre u Bosni i Hercegovini, a zatim i čitavom regionu.
Zato bi Vlada Republike Srbije trebalo da najpre iskoristi svoj politički uticaj na Vladu Republike Srpske i izdejstvuje sprečavanje tog skupa.
Naredni korak trebalo bi da bude da se poglavlje o tragediji u Srebrenici, najvećem zločinu posle Drugog svetskog rata, kao i Deklaraciju, koju je Narodna skupština Republike Srbije usvojila 2010. godine, uvrsti u udžbenike i nastavni program škola.
To bi dalo neizmeran doprinos suočavanju sa prošlošću, pomirenju i jačanju dobrosusedske saradnje. Pomoglo bi mnogo više od ulaganja pet miliona evra u projekte u Srebrenicu.
Liga socijaldemokrata Vojvodine je i ranije zahtevala da se Srebrenica uvrsti u udžbenike i nemamo nameru da od toga odustanemo, jednako kao što ne odustajemo ni od svih drugih svojih zalaganja.
Uostalom, podsetimo, pre nego što je 2010. godine Narodna skupština usvojila Deklaraciju o Srebrenici, Liga je dva puta podnosila takve deklaracije. Prvu krajem juna 2005. godine u Skupštini Vojvodine, narednu u Skupštini Srbije marta 2007. godine, a zatim i jednu rezoluciju januara 2009. godine.
Delegacija Lige socijaldemokrata Vojvodine će i ove godine, kao i svih prethodnih, 11. jula prisustvovati pomenu u Potočarima, kako bi odali poštu žrtvama genocida u Srebrenici.
Podsetimo, funkcioner LSV Zoran Bošković 2003. godine bio je prvi predstavnik neke političke stranke u Potočarima. Dve godine kasnije Bojan Kostreš, tadašnji predsednik Skupštine AP Vojvodine, bio je jedan od prvih državnih funkcionera koji je otišao u Srebrenicu.
Predsednik
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Nenad Čanak