NOVI SAD – Učenici gotovo svih srednjih škola u Vojvodini i naredne školske godine slušaće “Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju” i biti u prilici da od posebno obučenih edukatora slušaju vannastavna predavanja na temu reproduktivnog zdravlja.
Kako piše današnji Dnevnik, na posebnom konkursu “Zdravstveno vaspitanje o reporoduktivnom zdravlju” sada je prošla 71 srednja škola u Vojvodini i sve one će i dogodine imati posebne edukatore o reproduktivnom zdravlju.
– Ovaj projekat je zapravo najvažniji vid prevencije kroz sistemsku dopunu srednjoškolskog obrazovanja. Ako vi kroz ovoliki obuhvat mladih uspete da bar 70 odsto njih naučite da redovno odlaze na preglede i kod ginekologa i kod urologa, da ih naučite kako se prenose polno prenosive bolesti, kada je pravo vreme za stupanje u prvi seksualni odnos, kada su plodni dani, kako se zdravo planira porodica - onda ćete svakako sutra imati zdravo stanovništvo, što je svima cilj – objasnila je Marinka Tepić, pokrajinska sekretarka za sport i omladinu.
Podsetimo, pre tri godine, kada je započeo ovaj pilot projekat, učestvovalo je 10 škola s otprilike 1.000 učenika, a danas je taj broj sedam puta veći. Ako se uporede podaci o učenicima i školama koje su imale ovaj projekat, dolazi se do podatka da je oko 12.000 šesnaestogodišnjaka učilo ili će u narednoj školskoj godini naučiti gotovo sve o svom zdravlju i reproduktivnom zdravlju. Do ovih podataka došao je Institut za javno zdravlje Vojvodine koji je sproveo istraživanje o primeni ovog jedinstvenog projekta u vojvođanskim srednjim školama.
Takođe, istraživanje pokazuje da mladi sve više dolaze do informacija putem interneta, a najmanje od stručnih lica, što ima loše posledice, ne samo kada je reč o neželjenim trudnoćama, već i kad je reč o polno prenosivim bolestima. Upravo zbog toga je radna grupa sastavljena od eminentnih stručnjaka iz ginekologije, urologije, psihologije, epidemiologije i omladinskog rada pažljivo kreirala i program i priručnik namenjen srednjoškolcima.
Prošlogodišnja studija pokazala je da se na abortus u Srbiji svake godine odluči oko 16.000 maloletnica, kao i da raste broj onih koje rađaju već sa 16 i manje godina. Naime, studija o seksualnom ponašanju devojaka iz Srbije pokazala je da je četvrtina njih postala seksualno aktivna sa 16 i manje godina, a da je neželjena trudnoća samo jedna od posledica ranog stupanja u seksualne odnose. Istaknuto je i da su najčešći izvori informisanja mladih o seksu vršnjaci, mediji i interenet, kao i da je seks u školama tabu tema. Približno polovina roditelja uopšte ne razgovara sa decom o temama koje su bitne za razvoj zdrave seksualnosti.
(BILSV, 22.06.2015)