Kostreš: Uradili smo posao koji se čeka 11 godina

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Petak, 19. 08. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Uradili smo posao koji se čeka 11 godina

BEOGRAD - Predsednik Radne grupe za izradu zakona o javnoj svojini Bojan Kostreš izjavio je sinoć u emisiji Oko na Radio televiziji Srbije da je prilikom izrade zakona bilo neophodno razgovarati direktno sa predstavnicima političkih partija da bi se izbegla situcija koju smo imali prilikom usvajanja Statuta AP Vojvodine.

Bojan Kostreš

On je podsetio da je Statut svojevremeno završen u proceduri pa je onda godinu i četiri meseca bila rasprava sa usaglašavanjem političkih stavova da bi na kraju ponovo otišao na popravni u Skupštinu Vojvodine. On je upravo tako nešto želeo da izbegne pa je uz saglasnost premijera zaustavio rad Radne grupe posle dva sastanka.

- Odradio sam nekoliko sastanaka u kojima su bili predstavnici političkih partija i onda počeo da komuniciram direktno sa njima. Od 25 spornih pitanja koliko smo imali na početku došli smo do nekoliko pitanja koja su vezana za javnu svojinu AP Vojvodine " rekao je Kostreš, pored kojeg su gosti u emisiji bili i potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i savetnik predsednika Vlade Srbije Milorad Bjelopetrović.  

Bez produžetka roka

Kostreš je napomenuo da je imao stalnu komunikaciju sa potpredsednikom Đelićem i podsetio da je zakon 15. avgusta predao na zahtev premijera Mirka Cvetkovića koji nije odobrio još jedan produžetak roka od nedelju dana.

- Premijer je procenio da nema vremena za to i tražio od mene zakon. Ja sam taj zakon uputio kada je on od mene tražio. To je bilo u ponedeljak i od ponedeljka je taj zakon u proceduri u Vladi Republike Srbije. Meni  je stvarno žao što su neke moje kolege iz Radne grupe ljute na mene, ali šta sam ja trebao da uradim da kažem premijeru: ne, sačekajte da ja vidim sa nekim članovima Radne grupe da se oni možda ne naljute " rekao je Kostreš. On je dodao da je tokom izrade nacrta zakona insistirao, a da će to raditi i u javnoj raspravi, da se pokuša obeštetiti AP Vojvodina i da one stvari koje su bile nesporne i u koje je Vojvodina ulagala kao zajednica, u skladu sa Ustavom, zakonom i Statutom, mogu pripasti AP Vojvodini.

Dorada u javnoj raspravi

Kostreš je rekao da sada ostaje da u javnoj raspravi pokušaju da dodatno dorade nacrt zakona i da se Vojvodini ipak vrate neki veliki javni sistemi.

- Ono što je jako važno jeste da smo mi uspeli da za ovih stotinak dana uradimo posao koji se čeka 11 godina " kaže Kostreš. On kaže i da će ovaj zakon omogućiti da idemo u pravcu decentralizacije na način na koji se između ostalog zalaže Liga socijaldemokrata Vojvodine. 

- Kada uradimo ovaj zakon on će u mnogome poboljšati poziciju lokalnih samouprava i Autonomne Pokrajine. Da li je ovo baš najidealniji zakon, ili je moglo i bolje, videćemo vremenom. Pa nije sporno da se urade određene dorade tog zakona kroz izmene i dopune  zakona, ali u svakom slučaju potencijal i šansa lokalnih samouprava i pokrajine ovim zakonom će biti značajno, dramatično veće nego što je to sada slučaj - ocenio je Kostreš koji je i zamenik predsednika LSV.

(BILSV, 19.08.2011.)




Odbori LSV | Ponedeljak, 11. 03. 2024. | Komentara: 0

Vojvodina i Novi Sad brane se na Limanu

Stanovnici Limana pokazali su juče svojim primerom kako se brane vrednosti demokratskog i modernog društva. U velikom broju odazvali su se pozivu Saveta Mesne zajednice Liman i složno dali crveni karton gradskoj vlasti.
Saopštenja | Nedelja, 10. 03. 2024. | Komentara: 0

LSV - VOJVOĐANI podržali inicijativu ProGlasa za slobodne i poštene izbore

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI podržavaju dokument „Dogovor za slobodne i poštene izbore“, koji je inicirala grupa nestranačkih javnih ličnosti okupljenih u inicijativi ProGlas.
Saopštenja | Subota, 09. 03. 2024. | Komentara: 0

Šapić krši Zakon o zabrani diskriminacije. Mora biti kažnjen zbog toga!

Izjava Aleksandra Šapića, donedavnog gradonačelnika Beograda i kandidata Srpske napredne stranke za istu funkciju na predstojećim izborima, da „Beogradu treba srpski gradonačelnik, srpska vlast i da je Beograd srpski grad“ klasičan je primer kršenja Zakona o zabrani diskriminacije.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook