NOVI SAD – Poslanička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini APV podržala je izveštaj Pedagoškog zavoda Vojvodine za 2013. godinu, a pokrajinski poslanik LSV Adam Paljov je istakao da se upravo iz ovog dokumenta vidi da Zavod odlučno radi na modernizaciji obrazovnih institucija.
Govoreći na svom maternjem slovačkom jeziku, Paljov je istakao da Zavod naglasak stavlja na tri oblasti - unapređivanje delatnosti, inovativne metode u multikulturalnoj školi i inkluzivno obrazovanje.
- Unapređenje i modernizacija vaspitno obrazovnog sistema su prioritetna pitanja ne samo u APV nego i u čitavoj Srbiji, jer je to svakako najbolja osnova za dalji društveni, ekonomski, socijalni i svaki drugi napredak. A i osnova za modernizaciju države kojoj težimo. Zato je važno podizanje kvaliteta nastave i vaspitanja u tri obrazovna sistema, usaršavanje nastavnih planova i programa učenika, nastavnih sredstava, kao i usavršavanje i edukacija nastavnika uvođenje i praćenje sav remenih metoda nastave - naglasio je Paljov.
On je, kao pripadnik slovačke nacionalne zajednice pohvalio i nastojanje Zavoda da osavremeni nastavu i u multikulturalnim školama, školama gde se nastava izvodi na dva i više jezika, kao i razvijanje i negovanje maternjeg i nematernjeg jezika i interkulturalnost kod dece u Vojvodini.
- Želim da naglasim da je jedan od prioritetnih ciljeva LSV u sferi obrazovanje i uvođenje jezika društvene sredine u nastavne programe u višenacionalnim sredinama, u školama gde se nastava izvodi na dva ili više jezika. Podsetiću, jezik društvene sredine je devedesetih godina prošlog veka izbačen iz nastavnih programa devedesetih godina, iako je vrlo uspešno primenjivan kao obavezni predmet tokom 70-ih i 80-ih godina i davao odlične rezultate na polju višejezičnosti, interkulturalnosti, međusobnog razumevanja, tolerancije. To je svakako najbolji način da se prevaziđu jezičke, nacionalne i kulturne barijere u Vojvodini – kazao je poslanik LSV Adam Paljov.
On je podsetio da su u tom smislu veoma važne aktivnosti Pedagoškog zavoda Vojvodine i davanje mišljenja o rukopisima udžbenika na jezicima nacionalnih zajednica - rusinskom, rumunkskom, bunjevačom, mađarskom i slovačkom. Naglasio je da u izdavnaju ovih udžbenika postoje problemi, pogotovo kada su u pitanju udžbenici na mađarskom i slovačkom jeziku.
(BILSV, 19.06.2014)