Država se konstantno zadužuje

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Četvrtak, 30. 05. 2013. | Komentara: 0

Država se konstantno zadužuje

BEOGRAD - Zašto u Srbiji ne postoji tržište kapitala, zašto se isključivo povlađuje stranim bankama i iskuljučivo vodi računa o tome da strani kreditori budu zadovoljni, dok istovremeno imamo konstantnu presiju da kurs bude stabilan, naveo je poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine Đorđe Stojšić u svom poslaničkom pitanju Vladi Srbije.

Djordje Stojsic

Na sednici na kojoj se raspravlja o ekonomskoj i socijalnoj sitauciji u zemlji, Stojšić je istakao da ekonomska kriza o kojoj se godinama govori u Srbiji zapravo i nije kriza, već realnost.

Katastrofalna situacija

Kako je naveo, ekonomska situacija u Srbiji je takva, jer je tokom prethodnih godina rast postojao isključivo zahvaljujući sumanutom zaduživanju i rastu finansijskog sektora, kada su se svi ponašali kao pijani milioneri i uzimali kredite koje danas ne mogu da vrate, zbog čega sada plaćamo cenu.

- Ovo danas što imamo u Srbiji je enormna kriza u realnom sektoru i činjenica da mi ne proizvodimo više ništa što neko hoće da kupi po ceni po kojoj je to proizvedeno, da apsolutno nismo konkurentni ni u jednom sektoru, osim možda u domenu prehrambene industrije. To je danas ekonomska situacija u Srbiji - naveo je Stojšić.

Komentarišući izlaganje premijera Srbije Ivice Dačića koji je rekao da je štednja tema koja ne bi trebalo da bude krajnje rešenje naših problema i da bi trebalo da se razgovara o rastu, Stojšić je rekao da nije čuo da to neko spominje u okviru nekakve konzistentne i sveobuhvatne ekonomske politike.

- Ako nastavimo ovim progresom, za narednih 50 ili 100 godina ćemo doći tek na nivo onoga gde smo bili krajem osamdesetih godina - upozorio je Đorđe Stojšić ukazujući da je naš finansijski sistem izuzetno bankocentričan.

- Mislim da je veliki deo problema sa kojim se danas suočavamo upravo vezan za finansijski sektor i nemogućnost finansijskog sektora da se izbori sa 30 posto loših plasmana i činjenicom da se država konstantno zadužuje kod banaka po stopama koje su daleko veće od onoga što privatni sektor može da plati - naveo je poslanik LSV.

Gde je guvernerka NBS?

Stojšić je zapitao i zbog čega na današnju sednicu nije pozvana guvernerka Narodne banke Srbije, ukazujući da bi njeno prisustvo dalo neke odgovore pošto monetarna i fiskalna politika treba da imaju nekog dodira. Što se tiče bankarskog sektora i tržišta kapitala, Stojšić je ukazao i da naša privreda, budući da je prezadužena i potkapitalizovana, mora da ima pristup tržištima kapitala, gde će se odnos kapitala i ukupnog zaduženja smanjiti.
- Mislim da bi nekakava regionalna berza u tome mnogo pomogla. Građani, takođe, nemaju ni gde da investiraju svoja sredstva, osim da ih drže u banci - naveo je Stojšić.

(BILSV, 30. 05. 2013.)



Odbori LSV | Utorak, 05. 07. 2011. | Komentara: 0

Zrenjaninska apoteka jedna od najsnabdevenijih u Srbiji

ZRENJANIN - Direktorka Apoteke Zrenjanin mr ph Edita Fuks Hodi, izjavila je na današnjoj redovnoj konferenciji za novinare Lige socijaldemokrata Vojvodine u Zrenjaninu da je zahvaljujući stručnosti kadra i uspešnom radu, koji prati tradicija od 230 godina apotekarstva u gradu, Zrenjanin danas jedan od najsnabdevenijih gradova u Srbiji.
Odbori LSV | Utorak, 05. 07. 2011. | Komentara: 0

Otvorene prostorije LSV u Malom Iđošu

MALI IĐOŠ - Opštinska organizacija Lige socijaldemokrata Vojvodine Mali Iđoš otvorila je stranačku kancelariju u ovom mestu.
Iz medija | Ponedeljak, 04. 07. 2011. | Komentara: 0

Nacrt zakona o javnoj svojini stiže pred premijera

BEOGRAD - Nacrt zakona o javnoj svojini trebalo bi da u naredna dva dana bude predat premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću, s obzirom na to da je Radna grupa za njegovu izradu završila više od 85 odsto posla. Ostalo je sporno ono što spada u domen politički inspirisanih odluka o ovom zakonskom rešenju, a tiče se vlasništva Vojvodine nad velikim javnim sistemima, odnosno javnim preduzećima.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook