Čanak: Orkestrirana akcija svih Putinovih ljudi

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Nedelja, 31. 10. 2021. | Komentara: 0

Čanak: Orkestrirana akcija svih Putinovih ljudi

PODGORICA - Policija u Srbiji radi brzo i efikasno kada je u pitanju odbrana SPC-a i „srpskog sveta“ – zato su odmah reagovali po zamolnici MUP-a iz Crne Gore da se sasluša Nenad Čanak zbog učešća na demonstracijama na Cetinju. Međutim, već pet godina nikako da nađu Svetozara Marovića koji sa pravosnažnom presudom šeta Beogradom, iako je Crna Gora uputila već dvije zamolnice za njegovo izručenje, piše podgorička „Pobjeda“.

LSV

Ovu čisto političku priču koju policije dvije države pletu oko Nenada Čanka, lidera Lige socijaldemokrata Vojvodine, ekspresnim saslušanjem inspirisala je crnogorska nevladina organizacija „Alternativa“ koja je podnijela krivičnu prijavu protiv Čanka zbog krivičnog djela pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja. Da li ova brza reakcija policije znači da će u Srbiji tako završiti svi oni koji podržavaju one vrijednosti zbog kojih je on bio na Cetinju 4. i 5. septembra?

Otpor „srpskom svetu“
- Nije samo u pitanju podržavanje Crne Gore, nego bilo kakvo suprotstavljanje ideji „srpskog sveta“ ili nečega takvog će nailaziti na sve žešći i žešći otpor - kaže Čanak za Pobjedu.

Napominje da iza svega stoji potpuno anonimna, navodno, nevladina organizacija iz Crne Gore.

- Podnijela je krivičnu prijavu protiv mene potpuno neosnovanu i zasnovanu samo na tome što sam rekao da to bez nasilja proći neće, misleći na ustoličenje mitropolita Joanikija i da će biti nasilje policije nad nedužnim građanima, kao što se i desilo - kaže Čanak.

- Sa druge strane organizacija „Dveri“ je protiv mene u Srbiji podnijela vrlo sličnu krivičnu prijavu, a predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačić je čak tražio moje hapšenje u Crnoj Gori. Dakle, kada pogledate sve to, ja bih to nazvao jednom orkestriranom akcijom svih Putinovih ljudi – dodao je Čanak.

Na pitanje da li očekuje sudski proces ili će se sve završiti na informativnom razgovoru u policiji, Čanak kaže da je „ovo sada set prijetnji“ da se on ućutka.

- To je potpuno jasno. Naravno, meni ne pada na pamet da odustajem od svojih ubjeđenja, niti da izdam prijatelje i u Crnoj Gori i u Srbiji koji nijesu saglasni sa idejom etnocentrizma i klerokratije kakva se sada sve više i više nameće i Crnoj Gori i Srbiji. Jednostavno, taj tip odnosa nije ono na šta ja mogu da pristanem, a ovo me je uvjerilo još više da sam na pravom putu – istakao je Čanak.

Ono što je za dvije države i njihove veoma loše odnose značajno je i pitanje nereagovanja policije i pravosudnih organa Srbije na već dve zamolnice iz Crne Gore: za izručenje Svetozara Marovića i njegovog sina - obojica sa crnogorskim pravosnažnim presudama. Oni slobodno žive u Srbiji, mlađi je čak pod tom presudom dobio i državljanstvo Srbije.

Brza reakcija
Čanka je novinar Pobjede upitao što misli zašto je policija u njegovom slučaju tako brzo reagovala, (4. i 5. septembra je bio na Cetinju a 29. oktobra je dao izjavu policiji) a Marovića „ne mogu da pronađu“ već pet godina.

- Ovo je politička stvar, a kod Marovića je zloupotreba položaja - što je direktno pitanje para i tu onda postoji velika solidarnost između kleptokratija koje se vrlo dobro razumiju – rekao je Čanak.

(SzILSV, 31.10.2021)



Iz medija | Ponedeljak, 17. 06. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Crnoj Gori vratiti imovinu otetu 1918. godine

Činjenica je da je poslije 1918. godine praktično kompletna imovina Crnogorske pravoslavne crkve postala imovina SPC. Upravo iz tog razloga, ne vratiti Crnoj Gori imovinu iz 1918. godine bila bi istorijska nepravda", kaže u razgovoru za Dnevne novine Nenad Čanak, predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Iz medija | Nedelja, 16. 06. 2019. | Komentara: 0

Intervju Milivoj Bešlin: Istorijsku istinu ne bi trebalo da utvrđuje sud

"Svedočim pred Višim sudom u Valjevu. Tužiteljka se žalila na rešenje o rehabilitaciji. Sudija je korektan i profesionalan. Iako me satima ispituje, često i na okolnosti koje nisu relevantne ili se meni tako čini, trudi se da pokaže širinu. Advokat predlagača Kalabićeve rehabilitacije u jednom trenutku me pita mislim li zaista da su svedoci 1945. pred Državnom komisijom mogli da se sećaju šta se dogodilo dve ili tri godine ranije", počinje priču o svom svedočenju u procesu za rehabilitaciju Nikole Kalabića istoričar Milivoj Bešlin.
Iz medija | Nedelja, 02. 06. 2019. | Komentara: 0

Skuplje je snimiti Igru prestola nego izazvati rat na Balkanu

Kosovo je 1912. ušlo u sastav Srbije ratom i voljom velikih sila. Izašlo je iz Srbije 1999., takođe ratom i voljom velikih sila. Zato ne vidim neki veliki manevarski prostor. Kraj priče će biti proglašenje pobede pre nego što se pobegne, a potom i priznanje Kosova. Gde Srbija jedino neće priznati da je priznala Kosovo



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook