NOVI SAD – Dnevnik danas piše o tome da je jedan od ključnih uslova Lige socijaldemokrata Vojvodine u pregovorima oko rekonstrukcije vlade APV da partneri prihvate inicijativu za obeštećenje Vojvodine zbog prodaje Naftne industrije Srbije.
Potpredsednik LSV-a i šef poslaničke grupe Branislav Bogaroški podseća za taj list da je u Skupštini Vojvodine više od 30 puta insistirao da se ova tema stavi na dnevni red sednica, ali bezuspešno i ističe i da Liga od toga neće odustati.
– NIS je od strane nezavisne revizorske kuće procenjen na 2,2 milijarde evra, a prodat je za 400 miliona. Stoga tražimo razliku između onoga što je Vojvodina tom prodajom prihodovala i cene koju je realno trebalo da NIS ima. Ta razlika iznosi 840 miliona evra – kaže Bogaroški. Prema njegovim rečima, nema govora da obeštećenje treba da plati kupac nego da to mora učiniti onaj koji je prodao NIS po nižoj ceni od realne.
– Postoje dva načina da se to nadoknadi Vojvodini, koja je praktično izgradila NIS i na čijoj teritoriji se nalazi 90 odsto nafte i gasa. Jedan od njih je da Republika Srbija iz budžeta prebaci novac na budžet AP Vojvodine. Drugi podrazumeva da Vojvodina preuzme udeo u NIS-u koji je zadržala Republika Srbija. U pitanju je udeo od oko 20 odsto – kaže Bogaroški.
On je ukazao da bi i visina rudne rente morala da se podigne, o čemu su već pričali premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Rusije Vladimir Putin.
– Visina rudne rente je kod nas najniža u Evropi. Imamo situaciju da se kod nas ubrzano eksploatišu nafta i gas, a za to se plaća renta daleko niža nego bilo gde. U okruženju nema niže rudne rente od 11 odsto, a kod nas je tri odsto. U Rusiji, rudna renta je između 20 i 30 odsto. Smatramo da rudna renta mora da se oporezuje u skladu s evropskim standardima i da najveći deo tog novca mora da ostane lokalnoj samoupravi na čijoj teritoriji se crpe nafta i gas. Sada smo u situaciji da najveći deo rudne rente ubire Republika, a nešto sitno ostaje opštinama – navodi Bogaroški.
Kako kaže, lokalne samouprave najviše trpe najveće štetne posledice eksploatacije nafte i gasa i moraju dobiti adekvatnu konpenzaciju za to. Dnevnik podseća da je i zamenik predsednika LSV-a Bojan Kostreš nedavno izjavio da, ukoliko nijedna od strana u pregovorima ne prihvati njihove inicijative, LSV neće biti deo tih pregovora.
(BILSV, 08. 09. 2014)