Kako je Zeleni fond u budžetu manji od ekoloških taksi

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Subota, 23. 05. 2020. | Komentara: 0

Kako je Zeleni fond u budžetu manji od ekoloških taksi

NOVI SAD – Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da nema sumnje da je loženje u domaćinstvima veliki, ako ne i najveći uzročnik zagađenja vazduha jer se loži ugalj i drvo, ali i gume, motorna ulja i mnogo toga drugog.

LSV

- Da i ne govorimo o toplanama koje koriste mazut, kao pogonsko gorivo. Odmah zatim, na drugom mestu zagađivača smenjuju se saobraćaj i industrija. Sigurno je da je u Beogradu ili u Novom Sadu saobraćaj veći zagađivač u odnosu na industriju, dok je recimo u Boru obrnuto. I da bi, recimo, u Zrenjaninu veći problem uskoro mogla biti fabrika guma, nego zagađenje usled saobraćaja. Zrenjaninci i Somborci bi tu svakako dodali i smrad kafilerija od kojih je vazduh nepodnošljiv. Iako se smrad ne može izmeriti, on je svakako zagađivač, ali to je posebna priča - kaže on.

Kako navodi, koalicija Ujedinjena demokratska Srbija (UDS), u čijem je sastavu i LSV, upozorila je pre mesec dana da je Vlada dužna da informiše javnost o tome kako je moguće da Zeleni fond u budžetu Republike Srbije iznosi mnogo manje od ekoloških taksi koje se godišnje naplate širom zemlje.

- Uvereni smo da se sva sredstva prikupljena po osnovu ekoloških i sličnih taksi moraju usmeriti u taj, poseban namenski fond, koji bi trebalo da funkcioniše kao nezavisna institucija i da ta sredstva moraju biti korišćena isključivo za rešavanje ekoloških problema i krupne poteze u zaštiti životne sredine. Među tim potezima su svakako uređenje deponija, prečišćavanje voda i niz drugih žarišnih tačaka u zaštiti životne sredine, ali i stimulisanje javnog prevoza na ekološka goriva, preusmeravanje rada toplana na gas i i intenzivno ozelenjavanje - naveo je on.

Kazao je i da, koliko je obavešten, nedavno je u Sremskoj Mitrovici bilo rezultata koji dokazuju tu dobro poznatu vezu između zagađenja na mestima gde je manje zelenila.

- Povrh toga, paralelno sa uređenim, transparentnim radom Zelenog fonda, neophodno je povećati izdvajanja iz budžeta sa 0,5 na minimum 1,5 odsto budžeta, kao i ubrzavanje procesa evropskih integracija i otvaranje pregovaračkog poglavlja 27 koje reguliše oblast zaštite životne sredine. Uvereni smo u to da bi upravo Evropska unija bila dobar i iskren partner koji bi jeftinim kreditima i donacijama mogao podržati subvencije za razvoj energetske efikasnosti, naročito u domaćinstvima – rekao je Čanak.

 (SzILSV, 22.05.2020)



Izjave | Ponedeljak, 06. 06. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Zakon o javnoj svojini nije posao za jednu stranku

NOVI SAD - Zamenik predsednika LSV Bojan Kostreš, koji predsedava Radnoj grupi za izradu zakona o imovini i prihodima AP Vojvodine i lokalnih samouprava, izjavio je za današnju Politiku da je ono što u vezi sa decentralizacijom traži URS samo jedan mali deo neophodnih aktivnosti koje trebe učiniti da bi Srbija bila drugačija u odnosu na ono što je danas.
Izjave | Nedelja, 05. 06. 2011. | Komentara: 0

Vlada ispoštovala dogovor sa paorima

BEOGRAD - Zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš potvrdio je jutros, gostujući na TV Pink, da je Vlada Srbije odlučila da izađe u susret paorima koji već nekoliko dana protestuju širom Vojvodine, te da će ispuniti ranija obećanja u vezi sa isplatom najavljenih subvnencija. Kostreš je pojasnio da je ovu odluku bilo vrlo teško doneti, pre svega zbog nedostatka novca u budžetu.
Izjave | Petak, 03. 06. 2011. | Komentara: 0

Zakon o javnoj svojini pred Vladom Srbije pre letnje pauze

BEOGRAD - Među zakonima koji treba da budu usvojeni kako bi Srbija postala kandidat za članstvo jeste i Zakon o javnoj svojini, a zamenik predsednika LSV Bojan Kostreš rekao je juče za Dnevnik RTS-a da očekuje da bez obzira na trenutne razlike koje eventualno postoje između predstavnika političkih stranaka i članova radne grupe, nacrt tog zakona bude prosleđen premijeru



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook