NOVI SAD - Konačni dogovor Lige socijaldemokrata Vojvodine, Demokratske stranke i Nove demokratske stranke oko rekonstrukcije pokrajinske vlade zavisi i od toga kako će se DS postaviti prema zahtevu Lige u vezi sa privatizacijom NIS-a.
Odnos prema tom pitanju biće presudan za odluku Lige o daljem funkcionisanju pokrajinske vlade, i uopšte koalicije sa DS-om u Vojvodini, kazao je za Politiku potpredsednik LSV i šef poslaničke grupe Lige u Skupštini APV Branislav Bogaroški.
- Svi oni su ćutali dok smo mi godinama protestovali ispred Rafinerija u Novom Sadu, Pančevu, Elemiru, na naftnim poljima u Srbobranu, ispred centrale NIS-a. Dizali smo glas dok je vladala masovna euforija zbog potpisivanja energetskog sporazuma sa Rusijom, i nema šanse da sada to pitanje guramo pod tepih. NIS je prodat za sramno malu cenu od 400 miliona evra, pet puta manje nego što je prethodno procenjena njegova vrednost – kazao je Bogaroški.
Podsetio je da Liga traži ne samo da se utvrdi odgovornost za lošu privatizaciju NIS-a, već je potrebno i obeštetiti AP Vojvodinu. Ligaši su do sada 37 puta tražili da o tome raspravlja pokrajinski parlament, tj. prvo da se izjasni o energetskom sporazumu sa Rusijom, a kada je on potpisan, da se Skupština Vojvodine izjasni o načinu na koji je NIS privatizovan i zahteva veće obeštećenje. Svih 37 puta predlog poslanika LSV je odbijen.
- Pokrajinska vlada je odbijala da se izjasni o privatizaciji NIS-a, a predsednici Skupštine Vojvodine iz redova SVM-a, Šandor Egereši i Ištvan Pastor, nijednom nisu našu inicijativu stavili na dnevni red – ističe Bogaroški. O tome šta LSV konkretno predlaže da se uradi u slučaju NIS-a, on kaže:
- Ili obeštećenje u novcu, jer 51 odsto od privatizacionog prihoda pripada Vojvodini i lokalnim samoupravama ili tako što će vlasnički udeo koji pripada Srbiji sada pripasti pokrajini.
Kako navodi, NIS je većinski nastao od novosadskog „Naftagasa“, a sva rudna bogatstva se nalaze na teritoriji pokrajine.
- Šteta po građane Vojvodine nastaje i u momentu dok mi razgovaramo. Nafta i gas se eksploatišu po ubrzanom tempu, bez plaćanja neke koncesione naknade, uz najnižu rudnu rentu u Evropi – zaključuje Branislav Bogaroški.
(BILSV, 18.08.2014)