Profesionalizovati administraciju u Srbiji

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Utorak, 26. 10. 2010. | Komentara: 0

Profesionalizovati administraciju u Srbiji

BEOGRAD - Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu uskoro će definisati status državnih i lokalnih službenika čiji položaj zavisi od izbora, zbog politizacije administracije, najavio je danas državni sekretar tog ministarstva Duško Radaković.

On je izjavio da će uskoro biti definisan položaj državnih i lokalnih službenika čije se pozicije menjaju posle izbora, odnosno biće utvrdjeno ko ostaje, a ko napušta radna mesta. Na javnoj raspravi "Političke stranke i angažovana javnost u Srbiji", Radaković je kazao da je administracija u Srbiji na lokalnom i državnom nivou neprofesionalna i politizovana i da Ministarstvo "ima ideju da se definiše ko posle izbora ostaje, a ko ide".

"Pomoćnici ministara su profesionalci i oni bi trebalo da ostanu " naveo je on i ocenio da medju zaposlenima u državnoj administraciji ima višak onih koji ne rade dobro, a manjak kvalitetnih i obrazovanih. Prema njegovim rečima, planira se formiranje institucije u kojoj bi se državni službenici obučavali i ocenjivali. On je kazao da će do kraja godine biti pripremljen zakon o lokalnim službenicima i da se mora raditi na zakonima "na kojima se zastalo" - zakonu o državnoj republičkoj komisiji i zakonu o odbornicima i lokalnim izborima.
Stručnjak za ljudska prava i doskorašnji državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Marko Karadžić je tom prilikom istakao da pojedinac u Srbiji ništa ne može postići ukoliko nije član neke političke partije.

"Možete da dobijete mnogo i ako ništa ne vredite, a član ste partije i obrnuto. Nekompetentni ljudi su postavljeni na mnoga odgovorna mesta " ocenio je on.

Na javnoj raspravi u organizaciji Centra za razvoj civilnog društva (CRCD) ocenjeno je da je osnovni strukturalni problem Srbije što u procesu evropskih integracija veliki uticaj imaju političke stranke, odnosno izvršna u odnosu na zakonodavnu i sudsku vlast. Učesnici su podsetili da je u izveštaju Evropske komisija o napretku Srbije u 2008. godini kao najveći problem u ispunjavanju političkih uslova za prijem Srbije u EU naglašeno pitanje partijske kontrole nad poslaničkim mandatima i uloga Skupštine Srbije u izboru sudija.

(BILSV, 26. 10. 2010.)




Izjave | Utorak, 21. 06. 2011. | Komentara: 0

Promena Ustava preduslov za pravu decentralizaciju

ZRENJANIN - Proces decentralizacije mora biti celokupan, pa stoga mora početi promenom Ustava Republike Srbije koji je najveći ograničavajući faktor za kvalitetan i celokupan proces decentralizacije, istakao je danas potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Marton.
Izjave | Utorak, 14. 06. 2011. | Komentara: 0

Vojvodina adut Srbije u evrointegracijama

NOVI SAD - U Skupštini AP Vojvodine danas je održana promocija publikacije "Vodič kroz strategiju Evropa 2020", koju je priredio Evropski pokret u Srbiji. Promociju je otvorila potpredsednica pokrajinske Skupštine Maja Sedlarević, koja je tom prilikom istakla da očekuje da će naša zemlja do 2020. godine biti članica Evropske unije, naglasivši pri tom da je Vojvodina adut Srbije na tom putu.
Izjave | Utorak, 14. 06. 2011. | Komentara: 0

Čanak: Decentralizacija znači više ovlašćenja srednjem nivou vlasti

BEOGRAD - Komentarišući danas izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave koje su predložili Ujedinjeni regioni Srbije, lider LSV Nenad Čanak rekao je novinarima da je LSV dala potpis da se taj predlog izmena zakona nađe na dnevnom redu jer je to pitanje, naveo je, bitno za dalju demokratizaciju.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook