Vojvodini nadležnost i nad velikim sistemima

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Subota, 30. 07. 2011. | Komentara: 0

Vojvodini nadležnost i nad velikim sistemima

NOVI SAD "Izrada Nacrta zakona o javnoj svojini još nije završena jer su politički pregovori "zapeli" oko nadležnosti nad putevima, železnicom, elektromrežom, "Telekomom", lutrijom i poštom, odnosno da li će ti objekti i imovina u Vojvodini pripasti pokrajini ili će ostati u nadležnosti države.

Bojan Kostreš

Kako je Bojan Kostreš, predsednika radne grupe za izradu zakona o javnoj svojini istakao za današnji Press, Vojvodina bi ipak mogla da dobije određene nadležnosti nad pojedinim sistemima, ali nije želeo da pojasni na koje je mislio.

- Iako ima blagih pomaka, još uvek smo na suprotnim stranama, s tim što sam ja na jednoj, jer tražim da Vojvodina preuzme nadležnosti nad sistemima, a ostali na drugoj, jer se tome protive. Ali konstatovali smo da ne može ni jedna ni druga ekstremna situacija da se primene, pa očekujem da ćemo u narednih desetak dana imati zaokružen nacrt i da ćemo ipak postići dogovor - optimista je Kostreš.  Zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine kaže i da će, u zavisnosti od toga da li će se donositi uporedo sa zakonom o denacionalizaciji, novi zakon o javnoj svojini imati ne manje od 82 i ne više od 87 članova. Pored političkog usaglašavanja, Kostreša su prozvali članovi Radne grupe da ih zaobilazi u konsultacijama o izradi nacrta zakona, a on je na ovu prozivku odgovorio razlogom da je izrada zakona preneta na politički nivo, "jer radno telo nema kapacitet da donosi političke odluke".

- Tačno je da se radna grupa sastajala samo dvaput. Posle drugog sastanka video sam da ljudi, iako su stručni i kvalitetni, nemaju mogućnost za donošenje političkih odluka, pa sam uz saglasnost premijera Mirka Cvetkovića počeo da komuniciram sa strankama i njenim predstavnicima da se uskladi tekst zakona. Niko od članova radne grupe, osim Zorana Kasalovića iz SPS-a, nije učestvovao u političkim razgovorima. A to što gospodin Đukić ne zna tok pregovora, to je verovatno zato što ni sam nema politički kapacitet, pošto su u te iste razgovore uključeni visoki predstavnici njegove stranke i na pokrajinskom i na republičkom nivou. Ovaj zakon 11 godina nije donet, ne zbog tehničkih detalja, već zbog nedostatka političke saglasnosti - navodi predsednik radne grupe za izradu zakona. Na pitanje da li će ipak sazvati sednicu radne grupe, on je naveo da "sve zavisi od procene".

- Ako bude neophodno, ja ću sazvati radnu grupu, a ako ne, ja ću predlog proslediti direktno premijeru Cvetkoviću - zaključio je Bojan Kostreš.

(BILSV, 30. 07. 2011.)




Izjave | Subota, 04. 08. 2012. | Komentara: 0

Uprava za nadzor je kvazi SDK

NOVI SAD - Obrazlažući podnete amandmane, koje je na Predlog zakona o izmenama Zakona o Narodnoj banci Srbije podnela poslanička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine, narodni poslanik Đorđe Stojšić naveo je da bi član 3 i član 10 trebalo izbrisati iz Predloga, jer se tiču Uprave za nadzor nad finansijskim institucijama čijim bi se formiranjem neke funkcije izmestile iz delokruga guvernera.
Izjave | Petak, 03. 08. 2012. | Komentara: 0

LSV amandmanom sprečila monetarnu nestabilnost

Amandman na član 18. Predloga zakona o izmenama Zakona o Narodnoj banci Srbije, koji je podnela odbornička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine, usvojen je na današnjoj sednici Odbora za finansije Skupštine Srbije.
Izjave | Petak, 03. 08. 2012. | Komentara: 0

Grujić: Puštanje Lasla Šaša bio jedini mogući završetak

NOVI SAD - Potpredsednik Vlade Vojvodine i pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić pozdravio je danas odluku o pomilovanju Lasla Šaša i istakao da je to bio jedini mogući završetak.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook