NOVI SAD - Predsednica Odbora za evropske integracije i međuregionalnu saradnju Skupštine AP Vojvodine Maja Sedlarević primila je danas u pokrajinskom parlamentu polaznike Regionalne škole ljudskih prava.
Ovu školu, koja se održava u Novom Sadu u periodu od 2. do 7. aprila na temu antidiskriminacije, organizuje Helsinški odbor za ljudska prava, a polaznici su srednjoškolci i studenti sa prostora bivše Jugoslavije, koji će pored vojvođanske Skupštine posetiti i druge institucije i civilne organizacije koje se bave ljudskim pravima.
Sedlarević je polaznike upoznala sa nadležnostima pokrajine i predstavila im Skupštinu Autonomne Pokrajine Vojvodine, način rada, funkcionisanja i odlučivanja u njoj, kao i određene specifičnosti po kojima je pokrajinska Skupština prepoznatljiva, kao što je službena upotreba šest različitih jezika na kojima poslanici mogu da se obrate i slušaju diskusije na sednicama. Ona je ocenila da su sednice pokrajinske Skupštine kulturnije i tolerantnije od onih u republičkom parlamentu.
Odgovarajući na pitanja polaznika Regionalne škole ljudskih prava, Maja Sedlarević je istakla da je u pokrajini i pokrajinskim organima uprave dostignut visok nivo poštovanja ljudskih i manjinskih prava. Ona je ocenila da je AP Vojvodina, kao najevropskiji deo naše zemlje, u pogledu uspostavljanja mehanizama zaštite ljudskih prava daleko efikasnija od ostatka Republike i navela niz odluka koje je prethodnih godina Skupština AP Vojvodine donela u cilju unapređenja i poštovanja ljudskih prava. Između ostalih, Pokrajinsku skupštinsku odluku o ravnopravnosti polova, koja je doneta pet godina ranije od donošenja Zakona o rodnoj ravnopravnosti u Narodnoj skupštini, Pokrajinsku skupštinsku odluku o Pokrajinskom ombudsmanu i Pokrajinsku skupštinsku odluku o Savetu nacionalnih zajednica, kao posebnog tela skupštine, čije se mišljenje obavezno pribavlja pri rešavanju pitanja iz nadležnosti Skupštine, koja su posredno ili neposredno u vezi sa ostvarivanjem prava nacionalnih zajednica koje čine brojčanu manjinu u ukupnom stanovništvu AP Vojvodine.
Mladi aktivisti Helsinškog odbora su se u razgovoru sa Majom Sedlarević informisali i o postojanju mogućnosti obrazovanja, javnog informisanja i službene upotrebe jezika i pisama, pripadnika manjinskih zajednica na njihovom maternjem jeziku.
(BILSV, 05.04.2013)