Novi Sad, 09. novembar 2017 - Povodom novog brutalnog primera vršnjačkog nasilja u Aranđelovcu, koji je uzbudio javnost, Liga socijaldemokrata Vojvodine ističe da izostajanje sankcija za nasilništvo u mnogobrojnim primerima i postavljanje naopakog modela ponašanja, koji je dominantan kod predstavnika vlasti, ima direktan i značajan uticaj na porast nasilja u društvu.
Da se ne bi bavili samo posledicama već učinjenog vršnjačkog nasilja treba postaviti adekvatan model ponašanja i promovisati ga kao društveno prihvatljiv.
U takav model se ne uklapaju primeri iz svežije istorije: kada radnici obezbeđenja na stranačkim skupovima vladajuće partije dave i šikaniraju novinare, kada ministar Gašić uvredi novinarku, a umesto sankcija dobije unapređenje na bolju državnu poziciju, kada u svakoj prilici predstvanici vladajuće partije vrše javno verbalno nasilje nad sagovornicima koji nisu njihovog partijskog opredeljenja sprečavajući ih da iznesu svoje mišljenje, kada se na većini medija promovišu nasilje i druge vrste brutalnog ponašanja.
Izostajanje sankcija za nasilništvo je takođe poruka deci da je nasilje društveno prihvatljivo, tako da je izostanak lustracije još jedan teg na vagi koji će prevagnuti u korist nasilja. Nema potrebe da podsećamo da ratni huškači iz ’90ih i dalje nisu prošli lustraciju, da se oslobađaćajuće presude ređaju desničarskim fašističkim pokretima i njihovim pripadnicima koji najdirektnije propagiraju nasilje i fašizam.
Dok se neprihvatljiv dominantni model ponašanja predstavnika vlasti ne promeni to što je u novom sazivu počeo sa radom Savet za prava deteta Vlade Republike Srbije, koji se obavezao da će doneti Nacrt strategije o prevenciji i zaštiti dece od nasilja neće imati pravog efekta.
Na 9. novembar Međunarodni dan borbe protiv antisemitizma, rasizma, fašizma i ksenofobije Liga socijaldemokrata Vojvodine se prvenstveno obraća predstavnicima vlasti, a zatim i ostalim faktorima društvenog života sa porukom da nasilje rađa nasilje i da se uzdržavanjem od nasilja i fašizacije u društvu krene i u borbu protiv vršnjačkog nasilja.
Olena Papuga
Članica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo
Narodne skupštine Republike Srbije