NOVI SAD - Istoričar Milivoj Bešlin izjavio je da protesti iz Srbije zbog prisustva crnogorskog oficira na obeležavanju godišnjice Oluje u Hrvatskoj govori o tome da Srbija i dalje suštinski ne priznaje nezavisnost Crne Gore.
- Svaki pokušaj iz Srbije da se Crnoj Gori nameće stav, gde može ili ne može da šalje svoje oficire je suštinski nepriznavanje crnogorske nezavisnosti i pokušaj da se ovom državom ponovo upravlja iz Beograda - rekao je Bešlin za Dnevne novine iz Podgorice.
On je ocenio da je najveći izazov u regionu "neugasla teritorijalna pretenzija Srbije prema regionu".
- Crna Gora i Bosna i Hercegovina, pokazalo se, ostaju jezgra velikodržavne ideje u Srbiji i to se ne menja. Narativ je isti kao i 90-ih, pitanje položaja Srba u regionu. Osim narušavanja stabilnosti regiona, Srbija, odnosno srpski nacionalizam, vrlo jasno uvodi Rusiju kao igrača sa pretenzijama na ovaj region. Neutralnost Srbije je kontroverzna i neiskrena. To je "neutralnost" pod okriljem Moskve - ocenio je Bešlin.
On je kritikovao i deo opozicije u Srbiji za koju je rekao da je po nekim pitanjima, poput Kosova ili Crne Gore, gora i ekstremnija od Vučića, dok je najgori deo društva nacionalistička intelektualna elita.
- Bez demokratizacije Srbije, a to znači njenog temeljnog odricanja od ekspanzivne nacionalističke ideologije, nema stabilnosti Zapadnog Balkana. To budite sigurni - rekao je Bešlin.
Ocenio je da je "znak za početak hajke" na Crnu Goru dao patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej i dodao da je ta crkva "kišobran" za sve nacionaliste, desničare i ksenofobe u Srbiji.
Povodom izjave patrijarha SPC Irineja da je položaj Srba u Crnoj Gori gori nego u vreme zloglasne Nezavisne Države Hrvatske (NDH), Bešlin je rekao da je tu reč pre svega o Irinejevoj "normalizaciji fašizma i relativizaciji genocida u NDH".
- Nisam siguran da je on svestan posledica poganih reči, ali ga zbog toga ne treba abolirati. Posebno jer su njegovi motivi sebični i isključivo materijalne prirode. Nije krio da je to uradio da bi stekao što bolju startnu poziciju u pregovorima sa crnogorskim vlastima oko statusa crkvene imovine. Sam se prosto razotkrio. Nije njemu stalo do ljudi, do Srba u Crnoj Gori, znaju to i oni. Njemu je do nekretnina i novca, odnosno pitanja oporezovanja. To je suština. I time je njegov u osnovi antihrišćanski prestup strašniji - ocenio je Bešlin.
(BILSV, 13.08.2018)