Autonomna Pokrajina Vojvodina raspolaže brojnim prirodnim resursima: plodnim zemljištem, rezervama vode, lekovitim biljem, termalnim izvorima, naftom i gasom. Međutim, sadašnji model prostornog i ekonomskog razvoja doveo je do sve očiglednijeg ugrožavanja ovih resursa, do vidljivih klimatskih promena i velikog gubitka biodiverziteta.
Samo klimatske promenele uticale su na pojavu toplotnih talasa, suše, ekstremnih padavina, poplava i trenda porasta smrtnosti stanovništva. Vođeni ovim podacima, uključili smo se u borbu za usvajanje Strategije adaptacije na klimatske promene. Jasno je da postojeća infrastruktura ne može da zadovolji današnje potrebe i zbog toga je neophodno da Strategija adaptacije obuhvati konkretne mere i aktivnosti koje će ublažiti posledice očigledne promene klime na stanovništvo i poljoprivredu.
AP Vojvodina ima specifičnosti i u ekološko energetskom pogledu. Mogućnost korišćenja obnovljive energije, naročito energije vetra, sunca i biomase daje joj prednost u odnosu na brojne evropske regije. Samo iz poljoprivede raspolažemo dovoljnom količinom biomase koja bi Vojvodini, uz obnovljive izvore energije, omogućila da funckioniše kao energetski samoodrživa regija. Iz tog razloga, LSV smatra da je naša obaveza da podržavamo energetski suverenitet koji bi nam omogućio da kontrolišemo način proizvodnje električne energije, kao i cenu njene distribucije.
Liga Socijaldemokrata Vojvodine je uvek smatrala da oblast životne sredine treba da bude sastavni deo svake Strategije razvoja. Samo na taj način može da se obezbedi zdravo i kvalitetno okruženje za naše građane. Proces pristupanja EU je pravo vreme da se uspostavi decentralizovani sistem upravljanja. Na taj način Pokrajina bi bila u mogućnosti da pojača svoje institucionalne kapacitete, obuči kadrove i efektivno sprovede konkretne mere zaštite.
Dejana Đurđević
Kandidat za člana Glavnog odbora