NOVI SAD - U procesu vraćanja vojvođanske imovine moguće je razlikovati tri ravni, a prva je svakako određena Zakonom o javnoj svojini, budući da on tačno navodi šta sve treba da čini imovinu Vojvodine ili lokalnih samouprava i to se u prvom redu odnosi na imovinu koju treba vratiti Vojvodini – rekao je zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš u intervjuu za Mađar so.
– Logično je da najpre treba popisati tu imovinu i utvrditi da nju koristi Vojvodina, odnosno da je ona neizostavno potrebna za funkcionisanje pokrajine ili date lokalne samouprave. Najpoznatije takve zgrade su sedišta vojvođanske vlade i skupštine, kao i zgrade javnih preduzeća. Sledeću ravan predstavlja ona imovina koja je dodeljena na osnovu Statuta Vojvodine i u čijem upravjanju je ona dobila nadležnosti. U ovu kategoriju spadaju, recimo, putevi drugog reda, a da bi i njih stavili pod vojvođansku nadležnost , najpre je potrebno stvoriti odgovarajuću institucionalnu pozadinu – u slučaju puteva formirati vojvođansko javno preduzeće za njihovo održavanje – rekao je Kostreš.
Prema rečima zamenika predsednika LSV, treći nivo u procesu vraćanja vojvođanske imovine predstavlja ona imovina čije je prenošenje omogućeno sporazumom premijera Srbije Mirka Cvetkovića i predsednika LSV-a Nenada Čanka i tu, recimo, spada Vojvođanska akademija nauka i umetnosti, Radio-televizija Vojvodine, Novosadski sajam, novosadsko društveno preduzeće „Gas“ i rudnik u Kovinu. Kostreš je rekao i da se u vezi sa imovinom koja bi trebalo da bude vraćena Vojvodini na osnovu sporazuma postignutog sa premijerom Cvetkovićem očekuje da će vlada krajem početkom februara doneti odgovarajuću odluku. Dodao je i da ima saznanja da se između predstavnika Ministarstva finansija i Radio-televizije Vojvodine već sada vode intenzivni razgovori o tome kolika je tačno imovina koja treba da se vrati RTV-u, uključujući zgrade i odgovarajuću opremu.
(BILSV, 28.01.2012.)