Država se konstantno zadužuje

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Četvrtak, 30. 05. 2013. | Komentara: 0

Država se konstantno zadužuje

BEOGRAD - Zašto u Srbiji ne postoji tržište kapitala, zašto se isključivo povlađuje stranim bankama i iskuljučivo vodi računa o tome da strani kreditori budu zadovoljni, dok istovremeno imamo konstantnu presiju da kurs bude stabilan, naveo je poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine Đorđe Stojšić u svom poslaničkom pitanju Vladi Srbije.

Djordje Stojsic

Na sednici na kojoj se raspravlja o ekonomskoj i socijalnoj sitauciji u zemlji, Stojšić je istakao da ekonomska kriza o kojoj se godinama govori u Srbiji zapravo i nije kriza, već realnost.

Katastrofalna situacija

Kako je naveo, ekonomska situacija u Srbiji je takva, jer je tokom prethodnih godina rast postojao isključivo zahvaljujući sumanutom zaduživanju i rastu finansijskog sektora, kada su se svi ponašali kao pijani milioneri i uzimali kredite koje danas ne mogu da vrate, zbog čega sada plaćamo cenu.

- Ovo danas što imamo u Srbiji je enormna kriza u realnom sektoru i činjenica da mi ne proizvodimo više ništa što neko hoće da kupi po ceni po kojoj je to proizvedeno, da apsolutno nismo konkurentni ni u jednom sektoru, osim možda u domenu prehrambene industrije. To je danas ekonomska situacija u Srbiji - naveo je Stojšić.

Komentarišući izlaganje premijera Srbije Ivice Dačića koji je rekao da je štednja tema koja ne bi trebalo da bude krajnje rešenje naših problema i da bi trebalo da se razgovara o rastu, Stojšić je rekao da nije čuo da to neko spominje u okviru nekakve konzistentne i sveobuhvatne ekonomske politike.

- Ako nastavimo ovim progresom, za narednih 50 ili 100 godina ćemo doći tek na nivo onoga gde smo bili krajem osamdesetih godina - upozorio je Đorđe Stojšić ukazujući da je naš finansijski sistem izuzetno bankocentričan.

- Mislim da je veliki deo problema sa kojim se danas suočavamo upravo vezan za finansijski sektor i nemogućnost finansijskog sektora da se izbori sa 30 posto loših plasmana i činjenicom da se država konstantno zadužuje kod banaka po stopama koje su daleko veće od onoga što privatni sektor može da plati - naveo je poslanik LSV.

Gde je guvernerka NBS?

Stojšić je zapitao i zbog čega na današnju sednicu nije pozvana guvernerka Narodne banke Srbije, ukazujući da bi njeno prisustvo dalo neke odgovore pošto monetarna i fiskalna politika treba da imaju nekog dodira. Što se tiče bankarskog sektora i tržišta kapitala, Stojšić je ukazao i da naša privreda, budući da je prezadužena i potkapitalizovana, mora da ima pristup tržištima kapitala, gde će se odnos kapitala i ukupnog zaduženja smanjiti.
- Mislim da bi nekakava regionalna berza u tome mnogo pomogla. Građani, takođe, nemaju ni gde da investiraju svoja sredstva, osim da ih drže u banci - naveo je Stojšić.

(BILSV, 30. 05. 2013.)



Izjave | Utorak, 05. 04. 2011. | Komentara: 0

Sedlarević: Ne mogu biti zadovoljna položajem AP Vojvodine

NOVI SAD - Kao Vojvođanka i kao aktivistkinja za najširu autonomiju AP Vojvodine ne mogu ni u kom slučaju biti zadovoljna sadašnjim položajem APV. U ovom momentu imamo Ustav koji iz puno razloga nije dobar, a po pitanju Vojvodine mislim da su napravljene najveće greške " izjavila je u intervjuu za Hrvatsku riječ potpredsednica Skupštine AP Vojvodine i funkcionerka Lige socijaldemokrata Vojvodine Maja Sedlarević.
Odbori LSV | Utorak, 05. 04. 2011. | Komentara: 0

Vojvodina radi, a Beograd troši

ZRENJANIN - Vojvodina ima najviše udela u izvozu u državi, dok je uvoz najveći u Beogradu, što nam govori da se u Vojvodini radi, a u Beogradu troši, istakao je danas potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Marton.
Iz medija | Ponedeljak, 04. 04. 2011. | Komentara: 0

Vojvodini vratiti svu otetu imovinu

NOVI SAD - Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak dogovorio je sa premijerom Mirkom Cvetkovićem da se formira stručni tim, čiji će zadatak biti da izradi set zakona koji se odnosi na imovinu Vojvodine i lokalnih samouprava.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook