Ne damo da se pitanje privatizacije NIS gurne pod tepih

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Ponedeljak, 18. 08. 2014. | Komentara: 0

Ne damo da se pitanje privatizacije NIS gurne pod tepih

NOVI SAD - Konačni dogovor Lige socijaldemokrata Vojvodine, Demokratske stranke i Nove demokratske stranke oko rekonstrukcije pokrajinske vlade zavisi i od toga kako će se DS postaviti prema zahtevu Lige u vezi sa privatizacijom NIS-a.

LSV

Odnos prema tom pitanju biće presudan za odluku Lige o daljem funkcionisanju pokrajinske vlade, i uopšte koalicije sa DS-om u Vojvodini, kazao je za Politiku potpredsednik LSV i šef poslaničke grupe Lige u Skupštini APV Branislav Bogaroški. 

- Svi oni su ćutali dok smo mi godinama protestovali ispred Rafinerija u Novom Sadu, Pančevu, Elemiru, na naftnim poljima u Srbobranu, ispred centrale NIS-a. Dizali smo glas dok je vladala masovna euforija zbog potpisivanja energetskog sporazuma sa Rusijom, i nema šanse da sada to pitanje guramo pod tepih. NIS je prodat za sramno malu cenu od 400 miliona evra, pet puta manje nego što je prethodno procenjena njegova vrednost – kazao je Bogaroški. 

Podsetio je da Liga traži ne samo da se utvrdi odgovornost za lošu privatizaciju NIS-a, već je potrebno i obeštetiti AP Vojvodinu. Ligaši su do sada 37 puta tražili da o tome raspravlja pokrajinski parlament, tj. prvo da se izjasni o energetskom sporazumu sa Rusijom, a kada je on potpisan, da se Skupština Vojvodine izjasni o načinu na koji je NIS privatizovan i zahteva veće obeštećenje. Svih 37 puta predlog poslanika LSV je odbijen.

- Pokrajinska vlada je odbijala da se izjasni o privatizaciji NIS-a, a predsednici Skupštine Vojvodine iz redova SVM-a, Šandor Egereši i Ištvan Pastor, nijednom nisu našu inicijativu stavili na dnevni red – ističe Bogaroški. O tome šta LSV konkretno predlaže da se uradi u slučaju NIS-a, on kaže:

- Ili obeštećenje u novcu, jer 51 odsto od privatizacionog prihoda pripada Vojvodini i lokalnim samoupravama ili tako što će vlasnički udeo koji pripada Srbiji sada pripasti pokrajini.

Kako navodi, NIS je većinski nastao od novosadskog „Naftagasa“, a sva rudna bogatstva se nalaze na teritoriji pokrajine.

- Šteta po građane Vojvodine nastaje i u momentu dok mi razgovaramo. Nafta i gas se eksploatišu po ubrzanom tempu, bez plaćanja neke koncesione naknade, uz najnižu rudnu rentu u Evropi – zaključuje Branislav Bogaroški.

(BILSV, 18.08.2014)




Saopštenja | Subota, 05. 03. 2011. | Komentara: 0

Reagovanje: Kragujevačka gimnazija nije najstarija u Srbiji

Tvrdnjom da je kragujevačka gimnazija najstarija gimnazija u Srbiji, B92 je danas počinila grešku koja bi mogla poslati poruku da Vojvodina nije u Srbiji.
Izjave | Petak, 04. 03. 2011. | Komentara: 0

Osuda zloupotrebe dece u političke svrhe

NOVI SAD - Savet za javni red i mir i bezbednost Supštine grada osudio je juče govor mržnje i izazivanje rasne i verske netrpeljivosti i pozvao policiju da utvrdi i procesuira odgovorne za protest na kojem se to dogodilo, koji je održan 17. februara u Novom Sadu povodom dana proglašenja nezavisnosti Kosova.
Iz medija | Petak, 04. 03. 2011. | Komentara: 0

Rekonstrukcija vlade, pa razgovor o Vojvodini

NOVI SAD /BEOGRAD - Ne odustajemo od obeštećenja Vojvodini zbog prodaje NIS (Naftagasa) po nerealno niskoj ceni. Takođe, insistiramo da se Pokrajini vrati sva imovina koja joj je oduzeta posle Miloševićevog puča 1988. godine.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook