Umesto protesta NIS-u priredili priredbu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Subota, 08. 09. 2018. | Komentara: 0

Umesto protesta NIS-u priredili priredbu

Novi Sad, 08. septembar 2018 - Svi koji su bar malo upućeni u to da od kad je kompanija NIS prodata Ruskoj federaciji po izuzetno nepovoljnim uslovima, zbog čega Liga socijaldemokrata Vojvodine traži reviziju ugovora, i znaju da NIS umesto zakonskih 7% plaća eksploataciju energetskih izvora samo 3%, pitali su se da li je lokalna vest o tome  da je deset godina saradnje opštine Novi Bečej i preduzeća NIS obeleženo svečanim programom u  četvrtak, 6.septembra šaljiva vest  Njuz neta.

LSV

Dodatni apsurd je da je tom prilikom, predsednik opštine Novi Bečej, rekao da je saradnja sa NIS-om od velikog značaja za opštinu i da je na to ponosan. Predsednik novobečejske opštine je  bio u pravu, da je lokalna samouprava rasterećena uz pomoć kompanije NIS. Samo nije pogodio da je rasterećena ustvari od količine novca, koji bi po zakonu trebalo kapmanija da uplaćuje državi i lokalnim samoupravama.

Rudna renta je procenat zarade od rudnih i prirodnih bogatstava, poput rezervi nafte i gasa, koji pripadaju svim građanima Srbije, dok firme imaju pravo eksploatacije. Rudna renta u svetu se kreće od 10 do više 30 odsto u nekim zemljama. Čak je i u Srbiji pre tri godine rudna renta povećana sa tri na sedam odsto, ali je Energetskim sporazumom Rusije i Srbije NIS zaštićen od negativnih promena u poreskom sistemu Srbije. U ovom dokumentu se navodi da se na kompanije koje su obuhvaćene Sporazumom neće odnositi bilo kakvo pogoršanje uslova oporezivanja do dostizanja isplativosti dogovorenih projekata. U slučaju NIS-a, ova klauzula je iskorišćena da bi kompanija nastavila da plaća rudnu rentu po starom zakonu.

Zbog takve situacije smešna je i priredba i ponos koju je predsenik opštine Novi Bečej iskazao zbog saradnje sa NISom.

Ulaganja Naftne industrije Srbije (NIS) u razvijanje lokalnih zajednica kroz program "Zajednici zajedno" samo je davanje mrvica u odnosu na ogroman profit koji kompanija ima, zamazivanje očiju i prikrivanje činjenice o besomučnoj eksploataciji naših prirodnih boratstava od koje građani Srbije imaju samo štete.

Za razliku od novobečejskog kolege  nakon potpisivanja sporazuma, predsednik opštine Kikinda Pavle Markov, još 2015. se zahvalio na ovoj vrsti podrške gradu, naglašavajući  da s obzirom na mali iznos rudne rente i činjenicu da NIS na teritoriji kikindske opštine eksploatiše znatne količine nafte i gasa, ne odustaje od namere da se mnoga sporna pitanja sa kompanijom NIS moraju ubuduće efikasnije rešavati.

Predstavnici Lige socijaldemokrata Vojvodine podsećaju građane i njihove predstavnike u vlasti da ne se ne mire sa ovakvim stanjem, u kome im se u ime nedefinisanih viših ciljeva oduzima pravo na prihvatljivu nadoknadu za korišćenje nenadoknadivog energetskog bogatstva.

Član predsedništva
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Saša Šućurović




Saopštenja | Utorak, 21. 02. 2017. | Komentara: 0

Ne gubiti više vreme, vratiti jezik društvene sredine u škole

Liga socijaldemokrata Vojvodine poziva Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja da prilikom usaglašavanja Nacrta zakona o osnovama sistema  obrazovanja sa predstavnicima stručne javnosti, unese i odredbu kojom se jezik društvene sredine vraća kao obavezni izborni predmet u nastavi, barem u osnovnim školama u Vojvodini.
Saopštenja | Utorak, 21. 02. 2017. | Komentara: 0

Konačno imenovati političke nalogodavce paljenja ambasada

Punih devet godina nije bilo dovoljno da se utvrde i imenuju politički nalogodavci paljenja ambasada SAD i Nemačke, niti kamenovanja i razbijanja hrvatske i još nekolicine drugih ambasada ili njihove imovine u centru Beograda.
Saopštenja | Ponedeljak, 20. 02. 2017. | Komentara: 0

Republika Srbija danas nema razloga za slavlje

Svetski dan socijalne pravde Srbija dočekuje kao država koja po tom pitanju nema puno toga čime može da se podiči. Borba protiv siromaštva i stvaranje jednakih šansi za sve, veliki je posao za Republiku Srbiju  kao jednu od zemalja sa najvećim stepenom nejednakosti između najbogatijih i najsiromašnijih. Ovo je zemlja gde u riziku od siromaštva živi skoro trećina dece, a svako osmo dete živi u porodicama koje jedva sastavljaju kraj sa krajem.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook