Novi Sad, 15. maj 2018 - Na današnji dan pre 170 godina Vojvodina je izašla na evropsku pozornicu kao istorijski subjekt. Iako su mnogi pokušavali da je ospore ili ukinu, Vojvodina i dalje postoji i postojaće.
Na znamenitoj Majskoj skupštini od 13. do 15. maja 1848. u Sremskim Karlovcima, pobunjeni Srbi u velikoj evropskoj revoluciji 1848–1849. tražili su formiranje Srpske Vojvodine sa teritorijama: Srema, Banata sa Kikindskim distriktom, Bačke sa Šajkaškim distriktom, Baranje i Vojne granice. Bio je to prvi put precizno zaokružen program teritorijalne autonomije Vojvodine unutar Habzburške monarhije.
Tada su definisane granice Vojvodine, njeno ime i znamenja. Iako navedene ideje nisu realizovane 1848. od Majske skupštine je opstajala svest o istorijskom imenu Vojvodine, potrebi njene samobitnosti, teritorijalnoj omeđenosti i specifičnim identitetskim karakteristikama.
U drugačijim okolnostima, puna autonomija Vojvodine biće ostvarena vek kasnije, kao rezultat antifašističke borbe. Na Skupštini izaslanika naroda Vojvodine 30. i 31. jula 1945. predstavnici Srba, Mađara, Hrvata, Slovaka, Rumuna, Rusina i Jevreja, doneli su na osnovama istorijskih, nacionalnih i drugih specifičnosti, odluku o formiranju Autonomne pokrajine Vojvodine. Istovremeno je na Skupštini odlučeno da se novoformirana Autonomna pokrajina Vojvodina prisajedini državi Srbiji, kao delu jugoslovenske federacije.
Vrhunac svoga društvenog, ekonomskog i kulturnog razvoja AP Vojvodina dostiže nakon što je 28. februara 1974. dobila pravo na zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast što je zasvođeno usvajanjem prvog i jedinog Ustava Vojvodine.
Svi navedeni datumi su važni i predstavljaju međaše u istoriji Vojvodine, ali su i oznake trajanja političkog subjektiviteta Vojvodine u vremenu, žilavosti ideje i potrebi borbe za njega.
Generalni sekretar
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Bojan Kostreš