Dokle će Vojvodina plaćati NIS-u za svoje geotermalne izvore?

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Ponedeljak, 29. 05. 2017. | Komentara: 0

Dokle će Vojvodina plaćati NIS-u za svoje geotermalne izvore?

Novi Sad, 29. maj 2017 - Liga socijaldemokrata Vojvodine poziva Ministarstvo rudarstva i energetike da javnosti tačno predoči da li i šta konkretno preduzima u vezi sa činjenicom da NIS, kao kompanija sa većinskim ruskim vlasništvom, suvereno raspolaže sa 78 geotermalnih izvora u Vojvodini nad kojima je pravo eksploatacije imao vojvođanski Naftagas.

LSV

Podsetimo, pre devet i po godina, uz obećanje izgradnje „Južnog toka“, Gaspromnjeft je kupio NIS za svega 400 miliona evra, iako je bio procenjen na 2,2 milijarde evra.

Danas je izvesno da „Južnog toka“ nema i neće ga biti.

Međutim, NIS uporno i dalje crpi našu naftu i gas uz najnižu rudnu rentu u Evropi a sedam puta manju nego u Ruskoj Federaciji. Pride, gospodari i sa 78 geotermalnih izvora u Vojvodini.

To znači da NIS diktira cenu vode koju su vojvođanske banje prinuđene da kupuju od njega, čime im otežava da budu konkurentne sa banjama u Mađarskoj i Hrvatskoj.

Grad Beograd koji upravlja svojim geotermalnim izvorima, prema nekim podacima, već greje nekih 200 objekata korišćenjem ovog obnovljivog izvora energije.

Međutim, vojvođanske lokalne samouprave koje to budu htele, a nalaze se na nekom od eksploatacionih polja koja pripadaju NIS-u, moraju da traže mišljenje i saglasnost da bi mogli da istražuju i koriste taj resurs, a NIS može da im to ne dozvoli.

To onda znači da je NIS jači od države.

Da paradoks bude veći, svojevremeno su istražni radovi za te bušotine finansirani iz tzv. fonda rudnog blaga i budžeta AP Vojvodine.

Teško da bi, mimo Republike Srbije, neka zemlja ćutke gledala kako neko naplaćuje upotrebu njenih geotermalnih voda njenim banjama ili dozvoljavala da strana kompanija odlučuje hoće li dozvoliti njenim opštinama da koriste geotermalni resurs.

Vojvođanskim lokalnim samoupravama i banjama, mora biti omogućeno da koriste geotermalne izvore bez naknade. 
I to je još jedan razlog za reviziju Energetskog sporazuma.

Na kraju, Liga socijaldemokrata Vojvodine još jednom poziva nadležne da utvrde krivce koji su dozvolili da se većinsko vlasništvo u NIS-u proda budzašto i na način da iz ugovora nisu izuzete rezerve bušotine nafte, gasa i geotermalnih voda.

mr Maja Sedlarević
članica Predsedništva 
Lige socijaldemokrata Vojvodine



Odbori LSV | Utorak, 12. 03. 2024. | Komentara: 0

Odbornici LSV - VOJVOĐANI pokrenuli inicijativu za osnivanje Banatskog univerziteta

Odbornici Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI zalažu se za osnivanje Banatskog univerziteta, za šta su i pokrenuli inicijativu na 36. sednici Skupštine grada Zrenjanina.
Odbori LSV | Ponedeljak, 11. 03. 2024. | Komentara: 0

Pružiti zaštitu Ani Lalić i otkriti osobe koje su joj uputile pretnje smrću

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI zahteva od svih nadležnih državnih organa da pruže zaštitu Ani Lalić, predsednici Nezavisnog društva novinara Vojvodine, kojoj su, zbog javno iskazanog stava o gradnji crkve na novosadskom naselju Liman, upućene jezive pretnje da će biti zaklana u centru Novog Sada.

Odbori LSV | Ponedeljak, 11. 03. 2024. | Komentara: 0

Vojvodina i Novi Sad brane se na Limanu

Stanovnici Limana pokazali su juče svojim primerom kako se brane vrednosti demokratskog i modernog društva. U velikom broju odazvali su se pozivu Saveta Mesne zajednice Liman i složno dali crveni karton gradskoj vlasti.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook